Alpaki podbiły serca Polaków

Alpaki podbiły serca Polaków

Urocze stworzenia, do których chcemy się przytulać, a przy tym ciekawe urozmaicenie dla hodowców – alpaki. Każdy, biorąc udział w aktywności z wykorzystaniem alpak, ma silną potrzebę, aby uwiecznić to w swoich mediach społecznościowych. Chętnie o tym mówi i z jeszcze większą chęcią ponownie spotyka się z tymi egzotycznymi zwierzętami… a może nawet decyduje się na stworzenie własnego mini zoo w swoim ogródku.

Egzotyczne stworzenia w Polsce

Alpaki są ssakami hodowanymi głównie dla wełny, ponieważ jest ona cieplejsza i delikatniejsza niż wełna owcza. Ich naturalne środowisko stanowią górzyste tereny Ameryki Południowej (głównie Chile i Peru). Mimo to od kilkunastu lat cieszą się popularnością również w Europie.

W Polsce pierwsza hodowla z wykorzystaniem alpak powstała w 2004 roku z importu 100 alpak z Chile. Jak relacjonuje portal światrolnika.info, zwierzęta tuż po przylocie okazały się niezwykle interesujące dla pasażerów na warszawskim lotnisku. Obecnie Polski Związek Hodowców Alpak skupia 206 właścicieli, którzy posiadają 1834 zwierząt. Natomiast Stowarzyszenie Hodowców Alpak i Lam przekazało, że w ramach stowarzyszenia działa 29 właścicieli posiadających ok. 500 alpak.

Teraz alpak w Polsce jest dużo, a coraz więcej przychodzi ich na świat. Rodzą się już w naszym, polskim, zmiennym klimacie, więc są w stanie przystosować się do niego bez problemu – mówi Joanna Popiela, jedna z właścicieli Stajni Alpaka w Nowym Sączu. – W ich naturalnym środowisku skok temperatury wynosi od plus 20 stopni do minus 20 stopni. Obecnie w Polsce ta temperatura osiąga nawet plus 30 stopni, więc trzeba zwierzętom pomóc odpowiednim wyżywieniem. Mimo to dają sobie radę. Przystosowały się do naszego terenu i funkcjonowanie w nim nie sprawia im większego problemu – zaznacza.

Wśród alpak wyróżnić możemy dwie rasy: huacaya i suri. Pierwsze charakteryzują się silnie rozwiniętym korpusem, gęstym włosiem i małą głową. Z kolei suri są rasą delikatniejszą i atrakcyjniejszą, co sprawia, że są bardziej reprezentatywne.

Ciekawa alternatywa

Hodowla alpak stanowi ciekawe uzupełnienie tradycyjnie rozumianej hodowli zwierząt gospodarskich. Głównie polecane są one rolnikom, chcącym żyć na wsi z agroturystyki, manufakturom tekstylnym bądź psychoterapeutom, chcącym poszerzyć swoją działalność o alpakoterapię. Korzysta się z nich w terapii zaburzeń rozwojowych zarówno dzieci jak i dorosłych. Tym samymi stanowią doskonałe towarzystwo dla osób cierpiących m.in. na autyzm, ADHD, nerwice czy zaburzenia lękowe bądź depresję. Nie każde zwierzę (…)

Więcej w najnowszym wydaniu DTS – bezpłatnie pod linkiem:

Reklama