A’la Fabergé Doroty Goławskiej

A’la Fabergé Doroty Goławskiej

Dorota Goławska do tej pory w lokalnych mediach występowała zwykle w roli szefa Wydziału Gospodarki Komunalnej w Nowym Sączu. Teraz, była już dyrektorka w Urzędzie Miasta, odsłania swoje artystyczne oblicze. Wolne chwile wypełnia ozdabiając jajka na wzór najsłynniejszych Fabergé.

Jaja Fabergé  wywodzą się z tradycyjnych rosyjskich pisanek. Wykonywał je w końcu XIX wieku petersburski jubiler Peter Carl Fabergé – początkowo dla rodziny carskiej, później innych dostojników.

– Fabergé wykonywane były z kamieni półszlachetnych, łączonych z metalami szlachetnymi. Moje jaja żartobliwie nazywam a’la Fabergé, bo trudno porównywać je do tych dzieł sztuki. Wykonuję je, wykorzystując na przykład starą biżuterię, którą często wynajduję w secondhandach lub dostaję od koleżanek – opowiada z przymrużeniem oka Dorota Goławska, członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu.

Do zdobienia jaj wykorzystuje także technikę decoupage. Obok koralików czy sztucznych kamieni pojawiają się także ażurowe koronki.

– Myślę, że stworzyłam swój własny styl zdobienia jaj, który polega na łączeniu tych różnych elementów. I co ważne, każde jajko jest inne. Nie powtarzam wzoru – podkreśla.

Od trzech lat ta pasja pochłania jej niemal każdą wolną chwilę. Wykonała już ponad 50 jaj a’la Fabergé. Nigdy wcześniej nie chwaliła się swoim rękodziełem publicznie. Jaja rozdawała znajomym i przyjaciołom.

– Od najmłodszych lat moi dziadkowie pielęgnowali we mnie tradycję przygotowywania ozdób świątecznych. Teraz to do mnie wróciło i przyznam, że sprawia mi wielką przyjemność. Uwielbiam po pracy zaszyć się w moim ulubionym kąciku domu, przy okrągłym stole i oddać się tworzeniu. Dziś często w tym towarzyszy mi mój wnuk – opowiada Dorota Goławska.

Dodaj, że czerpie dodatkową satysfakcję z faktu, że może nadać nowe życie starym przedmiotom.

– To też forma dbania o nasze środowisko. Nieprzypadkowo przecież jaja są symbolem życia – stwierdza.

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama