Akwariowe dekoracje – jak upiększyć swoje akwarium?

Akwariowe dekoracje – jak upiększyć swoje akwarium?

Akwarium to piękna ozdoba w domu, która może być fascynującym hobby dla całej rodziny. Aby jak najlepiej zadbać o swój zbiornik wymagane jest regularnego jego czyszczenie, obsadzenie komplementującymi się roślinami czy rybkami, a także dobór pasujących dekoracji. Na szczęście sklepy akwarystyczne są pod tym względem świetnie wyposażone, tak że bez problemu stworzymy scenę akwarium z naszej wyobraźni. Z tego artykułu dowiesz się o najlepszych i najefektowniejszych dekoracjach do akwarium.

Tło strukturalne

Tło strukturalne to doskonała ozdoba dla średnich i większych zbiorników, zarówno tych słodkowodnych, jak i morskich. Tła strukturalne to tła 3D, które najczęściej imitują skały. Z racji na swoją konstrukcję, umieszcza się je w samym zbiorniku. Jest to zaletą, gdy chcemy ukryć w akwarium jakieś akcesoria, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że tła takie zabierają nieco miejsca. Z tego właśnie względu mogą nie sprawdzić się w zbiornikach małych. Tła doskonale imitują naturalnie występujące kamienie i skały, dlatego bardzo mocno podnoszą estetykę zbiornika.

Ozdoby z tworzyw sztucznych

Bardzo popularne są w akwariach wszelkie dekoracje sztuczne, czyli różnego rodzaju figurki, imitacje statków, posągów czy ukrytych skarbów. Nie w każdym akwarium tego typu dekoracje zdadzą egzamin, jednak jeśli nie zależy nam na bezwzględnej autentyczności, a chcemy dodać nieco koloru i „magii” do naszej sceny akwarium, wybór tego typu ozdób jest zdecydowanie dobry.


Zestaw Skał do Akwarium Roślinnego. Źródło: akwarystyczny24.pl

Dużą zaletą takich dekoracji jest szeroki ich wybór oraz staranność, z jaką są wykonywane. Często są to ozdoby wykonywane ręcznie, z materiałów w pełni bezpiecznych do kontaktu z wodą. Możemy ozdobić swoje akwarium bez ryzyka narażania rybek na niebezpieczeństwo.

Sztuczne i prawdziwe rośliny

Jeśli szukamy prostego, ale efektywnego sposobu na ozdobienie zbiornika, wybór roślin zawsze będzie działał na naszą korzyść. Choć identyczne, jest sporo różnic pomiędzy roślinami żywymi, a sztucznymi. Te pierwsze regulują biochemiczną równowagę w akwarium, są elementem diety rybek i produkują tlen. Te drugie świetnie się prezentują, nie gniją i nie trzeba ich nawozić, więc są znacznie prostsze w utrzymaniu.

Choć rośliny sztuczne mają wiele zalet, nie poleca się raczej zastąpienia nimi w zupełności roślin prawdziwych. Najlepiej sprawdzą się one w duecie z nimi. Sztuczne rośliny z dobrych sklepów są praktycznie nie do odróżnienia od swoich pierwowzorów po zatopieniu. To sprawia, że oferują nam ten wyjątkowy efekt, a jednocześnie nie istnieje ryzyko, że zginą i będzie trzeba je wymienić. To z pewnością udana inwestycja na lata.

Skały, kamienie, korzenie

Wszelkie naturalne ozdoby, które znajdziemy w sklepach zoologicznych i akwarystycznych lub na spacerze nad brzegiem rzeki z pewnością uatrakcyjnią nasze akwarium. Oczywiście trzeba tutaj zachować pewną ostrożność i odpowiednio przygotować takie ozdoby przed umieszczeniem ich w zbiorniku. Jeśli zależy nam na naturalnym efekcie, wybór ciekawego korzenia i skał to najlepszy pomysł na upiększenie naszego akwarium.

Artykuł partnera