W tym numerze samorządność odmieniamy przez wszystkie przypadki

W tym numerze samorządność odmieniamy przez wszystkie przypadki

27 maja mija 31 lat polskiej samorządności. Równocześnie w maju przypada połowa kadencji obecnych włodarzy miast, gmin, powiatów. To świetna okazja, żeby samorządności poświęcić więcej uwagi. Stąd temat przewodni tego numeru „Dobrego Tygodnika Sądeckiego”.

Kto na samorządności zna się najlepiej? Ten kto zjadł na niej zęby. Takim człowiekiem jest niewątpliwie Jan Golba – samorządowiec z, jak sam obliczył, 33-letnim stażem. Czy przed laty, gdy powstawała ustawa samorządowa, tak wyobrażał sobie rządy na szczeblu lokalnym? Odpowiedź w rozmowie na str. 5.

Połowa kadencji to dobra okazja, żeby przypomnieć o przedwyborczych obietnicach i powiedzieć – sprawdzamy. O sukcesach i porażkach swoich dwuipółletnich rządów opowiadają: marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski (str. 7), prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel (str. 9) oraz starosta powiatu nowosądeckiego i wójtowie, burmistrzowie gmin sądeckich (str. 11-14).

Na co już teraz powinni zwrócić uwagę wyborcy oceniający swoich włodarzy i od czego zależy sukces gminy wyjaśnia Dariusz Reśko (str. 15).

Na to, co dzieje się w naszych małych ojczyznach, mamy realny wpływ w trakcie każdych wyborów, ale też oddając głos na zadania zgłoszone w ramach budżetów obywatelskich. O pieniądzach, które dzielą mieszkańcy, a czasem mieszkańców na str. 19.

Inwestycje zmieniają wizerunek regionu, wpływając na jego atrakcyjność. Nasz subiektywny ranking sześciu najciekawszych inwestycji z ostatnich trzydziestu miesięcy znajdziecie na str. 27.

To oczywiście nie wszystko. W tym numerze słowo „samorządność” odmieniamy przez wszystkie przypadki. Zapraszamy do lektury!

Reklama