Akademia Nauk Stosowanych zainaugurowała rok akademicki. To już ćwierć wieku!

Akademia Nauk Stosowanych zainaugurowała rok akademicki. To już ćwierć wieku!

Inauguracja roku akademickiego Akademii Nauk Stosowanych, Nowy Sącz, ćwierć wieku

Sądecka Akademia Nauk Stosowanych zainaugurowała rok akademicki. Uczelnia przez ćwierć wieku kształci żaków, w tym przez 24 lata jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu. Zmiana rangi uczelni otwiera drzwi do rozwoju chociażby pod względem oferty i nowych kierunków.

Od 1 października nie ma już Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Jest Akademia Nauk Stosowanych. Uroczystość związana z inauguracją 25. roku akademickiego była jednocześnie okazją do oficjalnego oddania studentom nowego obiektu Wydziału Nauk Ekonomicznych w Nowym Sączu. W tym roku w murach uczelni będzie się kształciło około 3400 studentów, w tym 1200 na pierwszym roku. Przed akademią stoją dwa ważne wyzwania, czyli otwarcie kierunku położnictwo i lekarskiego na Wydziale Zdrowia. Rektor ANS prof. Mariusz Cygnar podczas przemówienia wyraził nadzieję, że uda się tego dokonać do 1 października 2023 roku.

Inauguracja roku akademickiego Akademii Nauk Stosowanych, Nowy Sącz, ćwierć wieku

– Dodatkowo staramy się o jednolite studia magisterskie na pedagogice specjalnej oraz studia II stopnia wychowanie fizyczne na Wydziale Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie. W chwili obecnej przygotowujemy remont i rozbudowę Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki (dawny Instytut Pedagogiczny). Myślę, że rozbudowę rozpoczniemy już w tym roku kalendarzowym. W związku z tym, iż planujemy otwarcie kierunku położniczego i lekarskiego zdecydowaliśmy się na rozbudowę kampusu sportowo-dydaktycznego. Budowę będziemy chcieli rozpocząć początkiem przyszłego roku kalendarzowego – mówił rektor Mariusz Cygnar.

Budynek ma mieć około 2 500 metrów kwadratowych. Znajdą się w nim laboratoria i sale dydaktyczne dla kierunków medycznych, czyli lekarskiego i położnictwa.

Droga ciekawa, ale niełatwa

W tym roku do Akademii Nauk Stosowanych zawitało ponad tysiąc nowych studentów i to szczególnie do nich rektor uczelni zwracał się podczas poniedziałkowych (3 października) uroczystości inauguracyjnych.

Inauguracja roku akademickiego Akademii Nauk Stosowanych, Nowy Sącz, ćwierć wieku

– Przed wami ciekawa, ale i niełatwa droga połączona z wysiłkiem intelektualnym, z chęcią poznawania otaczającego świata,  kształtowania samego siebie. Studia, to rodzaj innego spojrzenia na zdobywanie wiedzy. Jestem przekonany, że będziecie się tutaj czuć swobodnie w indywidualnym kształtowaniu osobowości i rozwoju intelektualnego, co pozwoli wam urzeczywistnić swoje zamierzone cele zawodowe i plany życiowe – zaznaczał rektor Mariusz Cygnar.

Szef sądeckiej uczelni podkreślał, że bardzo cieszy go fakt, iż studenci świadomie wybrali właśnie Akademię Nauk Stosowanych, bo tylko świadomy wybór uczelni, a potem zawodu, jaki w  przyszłości młodzi ludzie będą wykonywać, da im pełną satysfakcję i szansę na osiągnięcie pełnego sukcesu.

Inauguracja roku akademickiego Akademii Nauk Stosowanych, Nowy Sącz, ćwierć wieku

– To czego się nauczycie, zależy od was samych. Dla każdego człowieka wykształcenie powinno być ważne, bo ono daje poczucie posiadania rzeczy niematerialnych, na zawsze trwałych, których nikt nie jest w stanie wam odebrać – mówił rektor.

Jednocześnie zaapelował do studentów, aby byli ostrożni w czasach mowy nienawiści i hejtu.