Agropromocja 2019: dziś dzień drugi. Spełnij swoje kulinarne lub ogrodnicze marzenia!

Agropromocja 2019: dziś dzień drugi. Spełnij swoje kulinarne lub ogrodnicze marzenia!

Trwa XXIX Promocyjno-Handlowa Wystawa Rolnicza Agropromocja 2019. Kto nie odwiedził wystawy w sobotę, ma szansę zawitać w Nawojowej w niedzielę. Warto! Wśród 360 stoisk każdy znajdzie niejedno spełnienie swoich marzeń kulinarnych, ogrodniczych, technologicznych…

Ideą wystawy zorganizowanej przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Starostwo Powiatowe oraz Urząd Gminy w Nawojowej jest promocja najlepszych produktów i firm sfery agrobiznesu, ułatwienie kontaktów biznesowych między rolnikami i przedsiębiorcami, a także przedstawienie dorobku gospodarczego i kulturowego Małopolski, w tym szczególnie produktu regionalnego, agroturystyki i rękodzieła Sądecczyzny.

Na Agropromocji można zobaczyć i kupić  to, co ma do zaoferowania małopolska wieś oraz to, co ludzie nauki i technologii stworzyli z myślą o mieszkańcach wsi.

Wystawę zainaugurował występ Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto z Łącka. Gości i wystawców powitał dyrektor MODR – Dominik Pasek, zaś oficjalnego otwarcia wystawy dokonali starosta Marek Kwiatkowski i wójt gminy Nawojowa Stanisław Kiełbasa. Gospodynią sceny była Bernadetta Wąchała- Gawełek.

Wśród odwiedzających nie brakło przedstawicieli samorządów i parlamentarzystów. Pojawili się wspomniany już starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, wicestarosta Antoni Koszyk, członek zarządu Zofia Nika, radni oraz politycy –  między innymi  Jan Duda, Grzegorz Biedroń, Józef Leśniak, Wiesław Janczyk, Andrzej Czerwiński, Stanisław Kogut, Patryk Wicher, Stanisław Pasoń, Elżbieta Zielińska, Maciej Rogóż…

Po oficjalnym rozpoczęciu Agropromocji nastąpiło podsumowanie wojewódzkiej edycji ogólnopolskiego konkursu Agroliga 2019 w kategorii rolnicy i firmy.

Mistrzem Małopolski w kategorii ROLNIK został Wojciech Długosz z miejscowości Kokuszka w powiecie nowosądeckim. Mistrzem w kategorii FIRMA została winnica ,,Chodorowa” (również powiat nowosądecki).  

Przyznano też 5 wyróżnień. Wicemistrzami Małopolski w kategorii ROLNIK zostali Wiesław Wiktor z powiatu wadowickiego, Robert Kowal z powiatu dąbrowskiego, Grzegorz Warchoł z powiatu krakowskiego oraz Jan Kaszczak z powiatu gorlickiego. Ten sam tytuł w kategorii FIRMA otrzymała Spółdzielnia Ogrodnicza ,,Grodzisko”.

W konkursie ,,Najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne w Małopolsce” wzięło udział 8 gospodarstw agroturystycznych. Pierwsze miejsce wywalczyli Elżbieta i Tadeusza Knapikowie z miejscowości Pagorzyna. 

Konkurs na ,,Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w Małopolsce” w kategorii ,,Ekologia – Środowisko” wygrali Danuta i Stanisław Hudomięt, Katarzyna Chorązka– Małysa oraz Janina i Zbigniew Kochaniarczkowie. W kategorii ,,Ekologiczne Gospodarstwo Towarowe” pierwsze miejsce zdobyli Janina i Stanisław Bobakowie, drugie – Michał Stec, a na trzecim miejscu znalazła się Maria Rapacz.

A oto wyniki smakowitego konkursu ,,Potraw regionalnych”, w którym wzięły w nim udział Koła Gospodyń Wiejskich (każda grupa przygotowała przynajmniej siedem dań i została wyróżniona za jedno z nich):

KGW Mizerna otrzymało nagrodę za kwaśnicę na wędzonych żeberkach. KWG Stróżna – za pierogi z kapustą i kaszanką. KGW Wyskitna – za gołąbki ziemniaczane w sosie grzybowym. KGW Podwilk – za chałuski ze śliwkami. KGW Męcina –  za grochówkę na wędzonce. KGW Kamionka Wielka – za pierogi gazdyni z tartymi ziemniakami. KGW Nowa Wieś – za kapustę z żeberkami.  

To impreza nie tylko dla rolników. Co prawda spora część wystawców jest związana z rolnictwem, ale podczas Agropromocji nie brakuje chętnych do zakupienia różnych gatunków sadzonek kwiatów i krzewów, spróbowania pysznych potraw regionalnych, dotknięcia żywych zwierząt, które są szczególnie fascynujące dla dzieci. Można również posłuchać występów zespołów regionalnych. Są wystawcy oferujący wypoczynkową infrastrukturę ogrodową, wyposażenie domów na działkach, a nawet kominki. To wszystko sprawia, że Agropromocja przyciąga również wiele osób z miast. Jest okazją do sprawdzenia najnowszych trendów rolniczych, ale też miejscem, gdzie można przyjechać z rodziną i spędzić czas jak na pikniku – kuszą organizatorzy.

Wystawa jest zlokalizowana na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego.

zdjęcia: M. Magiera i M. Olszowska