Afgańczycy pod naczepą samochodu ciężarowego. Zatrzymano ich na Limanowszczyźnie

Afgańczycy pod naczepą samochodu ciężarowego. Zatrzymano ich na Limanowszczyźnie

Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Zakopanem otrzymali od dyżurnego Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej informację o dwóch Afgańczykach, zatrzymanych w miejscowości Konina w powiecie limanowskim. Sytuacja miała miejsce w piątek, 2 kwietnia.

Strażnicy graniczni udali się na miejsce i przeprowadzili kontrolę legalności pobytu dwóch obcokrajowców. Młodzi mężczyźni przekroczyli nielegalnie granicę polsko-słowacką, nie mieli żadnych ważnych dokumentów podróży ani wiz. Byli ukryci pod naczepą samochodu ciężarowego. Jak wynika z ich relacji, wsiedli tam na Węgrzech, gdzie wcześniej dotarli pieszo z Serbii. Celem ich podróży były natomiast Włochy.

Kierowca (obywatel Polski) samochodu ciężarowego przewożącego geowłókninę przyjechał dzień wcześniej z Grecji. Podróżował przez Macedonię, Serbię, Węgry i Słowację.

– Cudzoziemcy nie posiadali żadnych dokumentów podróży, nielegalnie przekroczyli granicę z RS do RP, nie posiadali w Polsce rodziny i miejsca pobytu oraz wystarczających środków pieniężnych, istniało również ryzyko ich ucieczki. W związku z powyższym, w sobotę wieczorem, zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego w Limanowej, obywatele Afganistanu zostali umieszczeni w  Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu na okres 3 miesięcy, gdzie będą prowadzone dalsze czynności administracyjne w ich sprawie – relacjonują funkcjonariusze Straży Granicznej.

Afgańczykom po zatrzymaniu wykonano testy na obecność wirusa SARS-CoV-2. Wyniki były negatywne.

fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej

Share on twitter
Share on facebook