Absolwenci „Długosza” w Nowym Sączu świętują 200 lat szkoły [ZDJĘCIA]

„Każdy tyle dłużen swojej ojczyźnie, na ile go stać przy jego zdolnościach i siłach” – słowa ks. Jana Długosza były na ustach niemal wszystkich absolwentów, którzy przemawiali podczas jubileuszu 200-lecia I Liceum Ogólnokształcącego. Kronikarz patronuje szkole od 1925 roku.

Sobotnie uroczystości i dzisiejszy koncert chóru Scherzo (godz. 20, Bazylika św. Małgorzaty) wieńczą obchody wielkiego jubileuszu. Świętowanie 200-lecie I LO rozpoczęto od mszy świętej, której przewodniczył arcybiskup Juliusz Janusz, nuncjusz apostolski w Słowenii, delegat apostolski w Kosowie i… absolwent „Długosza”. Zaznaczył, że dla niego to niemal potrójny jubileusz. W ubiegłym roku obchodził bowiem 50-lecie posługi kapłańskiej, a dwa lata wcześniej razem ze swoimi kolegami z klasy 55 lat od matury.

Msza święta odbyła się w kościele pw. św. Kazimierza, który w historii I LO i Nowego Sącza zajmuje szczególne miejsce. Szkolny Chór Scherzo na zakończenie uroczystości w świątyni zaśpiewał „Boże, coś Polskę”, przypominając o wydarzeniach, które rozegrały się tu sto lat temu 1 września. [Więcej o tym przeczytasz w rozmowie z historykiem Jakubem Bulzakiem].

Dalsza część uroczystości miała już miejsce w MCK SOKÓŁ, który sąsiaduje z budynkiem szkoły. Sala wypełniła się po brzegi absolwentami, wśród których nie brakuje wybitnych osobistości: Kościoła, polityki, nauki, kultury, wojska czy biznesu.

Siostry bliźniaczki, aktorki, Paulina i Karolina Chapko maturę zdawały w I LO w 2003 r.

– Jakby nas zamknąć w jakimś bunkrze, to nie mamy się czym martwić. Jesteśmy samowystarczalni. Jest komu ochrzcić, ma kto nas bronić… – żartował prowadzący uroczystość Jakub Bulzak.

Absolwent “Długosza” gen. Adam Sowa z okazji jubileuszu ufundował stypendium dla zdolnego ucznia

Spotkanie było okazją do wspomnień, składania życzeń, ale i nagrodzenia nauczycieli 200-latki.

Prezydent RP przyznał Srebrny Krzyż Zasługi Grażynie Andrzejewkiej i Krystynie Paprockiej.

Od prawej Grażyna Andrzejewska, Katarzyna Krupa, Krystyna Paprocka

Paniom nie wręczono jednak odznaczeń, bo na uroczystości zabrakło przedstawiciela wojewody. Złotą Odznakę Honorową Krzyż Małopolski otrzymali natomiast: Urszula Adamek, Anna Berowska, Andrzej Frączek, Janina Szczepanek, Wanda Szkarłat, Wojciech Trzópek, Michalina Wójcik, Aleksander Żarnowski, a Srebrną Odznakę Honorową Krzyż Małopolski: Jakub Bulzak, Andrzej Citak, Aneta Grabowska, Katarzyna Krupa.

Po części oficjalnej, odbyła się artystyczna, przygotowana przez Barbarę Porzucek i Marię Buszek.

Po niej absolwenci mogli już przejść do szkoły, gdzie odsłonięto tablice upamiętniające jubileusz, patrona szkoły, a także gen. Franciszka Gągora, absolwenta „Długosza”, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, oraz Stanisława Chwastowicza, byłego dyrektora, który zainicjował budowę nowego skrzydła szkoły.

Absolwenci zwiedzali szkołę, przypominając sobie lata w niej spędzone. Wieczorem natomiast spotkali się na balu w hotelu Ibis, gdzie bawili się do samego rana.

Fot. (KGK)

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.