Mózg operacyjny siatkarskiej kadry – pochodzący z Nowego Sącza Marcin Janusz odchodzi z reprezentacji Polski

Mózg operacyjny siatkarskiej kadry – pochodzący z Nowego Sącza Marcin Janusz odchodzi z reprezentacji Polski

Marcin Janusz

To koniec ważnego rozdziału nie tylko dla polskiej siatkówki, ale i dla sportowego Nowego Sącza. Marcin Janusz, pochodzący z Nowego Sącza rozgrywający reprezentacji Polski, ogłosił zakończenie kariery w kadrze narodowej. 31-letni siatkarz podjął tę decyzję z powodów zdrowotnych.

Janusz poinformował, że nie zobaczymy go już w reprezentacji ani w tym roku, ani w kolejnych sezonach. Jak wynika z jego rozmowy z Edytą Kowalczyk dla „Przeglądu Sportowego„, bezpośrednim powodem jest diagnoza zwłóknienia wątroby drugiego stopnia. Zawodnik przyznał, że problem był skutkiem wieloletniego funkcjonowania na granicy zdrowotnej wytrzymałości i przyjmowania leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych, między innymi po to, by być gotowym na najważniejsze mecze igrzysk w Paryżu.

Dla kibiców z Sądecczyzny ta wiadomość ma szczególny ciężar. Marcin Janusz jest jednym z najbardziej utytułowanych sportowców wywodzących się z Nowego Sącza. Sukcesów jakie osiągnął w biało-czerwonych barwach uzbierało się naprawdę sporo. Janusz poprowadził reprezentację Polski do srebrnego medalu igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Wcześniej sięgnął z kadrą po srebro mistrzostw świata w 2022 roku, a w 2023 roku wywalczył mistrzostwo Europy i triumf w Lidze Narodów. To dorobek, który stawia go w gronie najważniejszych polskich rozgrywających ostatnich lat.

W kadrze Nikoli Grbicia Janusz był jedną z kluczowych postaci i przez długi czas pozostawał pierwszym wyborem na pozycji rozgrywającego. Jego odejście oznacza więc nie tylko osobistą, trudną decyzję, ale także dużą zmianę dla reprezentacji Polski, która będzie musiała szukać nowego lidera na „drugim odbiciu”. W medialnych spekulacjach najczęściej padają dziś nazwiska Marcina Komendy i Jana Firleja.

Na pocieszenie: choć w kadrze go już nie zobaczymy, wciąż będziemy kibicować mu w rozgrywkach ligowych.

Marcin!

Dziękujemy za każdą wystawę, za spokój na boisku i za to, jak pięknie reprezentowałeś nasz region na światowych parkietach!

źródła:

Wprost Sport; Siatka.org; PZPS

Filmoteka dts24

196 Videos