8 osób potrzebowało pomocy krynickich goprowców jednego dnia

8 osób potrzebowało pomocy krynickich goprowców jednego dnia

Grupa Krynicka GOPR

Choć sezon turystyczny już dobiegł końca, na szlakach wciąż zobaczyć można sporo wycieczkowiczów. Nie brakuje tam też wypadków i innych niebezpiecznych zdarzeń. Tylko w środę kryniccy goprowcy ruszali na pomoc w sumie ośmiu osobom.

18 października po godzinie 9:00 rano ratownicy ze stacji w Piwnicznej ruszyli na pomoc osobie, która dostała ataku padaczki na szlaku prowadzącym z Łomnicy na Łabowską Halę. Tego samego dnia interweniowali jeszcze między innymi na szlakach w rejonie Niemcowej w związku z urazem nogi oraz z zachorowaniem.

Z kolei goprowcy z Centralnej Stacji Ratunkowej w Krynicy-Zdroju zostali wezwani do turystów z dziećmi. Zapadał zmrok i osoby te w związku ze zbyt małym doświadczeniem nie były w stanie samodzielnie kontynuować wędrówki.  Ratownicy odnaleźli turystów i przetransportowali ich do doliny.

Goprowcy apelują, by podczas planowania wędrówek pamiętać, że dni stają się już coraz krótsze, a po zmroku temperatura na zewnątrz szybko spada. Warto w związku z tym zadbać o odpowiednie wyposażenie i ubiór.

– Wszystkich zachęcamy do zapisania w telefonach numerów ratunkowych w górach: 601 100 300 oraz 985, a także do zainstalowania aplikacji Ratunek – podkreślają członkowie Grupy Krynickiej GOPR.

fot. Grupa Krynicka GOPR

Czytaj też: Pościg przy granicy. Cudzoziemcy nielegalnie przekroczyli przejście w Muszynce