7 najważniejszych zasad zdrowego trybu życia

7 najważniejszych zasad zdrowego trybu życia

zdrowy tryb życia

Zdrowy tryb życia to cel, który powinien przyświecać każdemu z nas. Ma on wpływ nie tylko na kondycję naszego organizmu, ale także na nasz wygląd i dobre samopoczucie. Chociaż nie łatwo jest wytrwać w dobrych postanowieniach, warto starać się jak najwięcej zasad zdrowego stylu życia wprowadzić i kultywować na co dzień. Oto 7 najważniejszych z nich:

1. Ruszaj się

Korzyści płynące z regularnej aktywności fizycznej to temat znany każdemu. Warto pamiętać, że nie chodzi tu wyłącznie o uciążliwe treningi na siłowni, ale o zwykły ruch, najlepiej na świeżym powietrzu. Rezygnuj z windy na korzyść schodów, wybierz dojazd rowerem zamiast komunikacji miejskiej lub przynajmniej wysiądź przystanek wcześniej i zafunduj sobie spacer. Pozostawanie w ruchu wystarczy, aby być w przyzwoitej formie.

2. Jedz zdrowo

Odpuść słodkie batoniki, fast food czy dania do mikrofalówki. Jedz urozmaicone, dobrze zbilansowane posiłki. Najzdrowsze są te stworzone z podstawowych, czyli nieprzetworzonych składników, jak warzywa, owoce, kasze czy mięsa. Jeśli nie masz czasu przygotowywać ich samodzielnie, postaw na sprawdzony catering dietetyczny, taki jak ten od Heroes Diet. Otrzymasz wtedy odpowiednią ilość kalorii i wszystkie substancje odżywcze, których potrzebuje organizm w formie trzech lub pięciu posiłków dziennie.

3. Pij wodę

O prawidłowe nawodnienie należy dbać nie tylko latem, ale przez cały rok. Pić należy głównie wodę, ale dobrze nawadniające będą także zupy, herbaty ziołowe czy soki owocowe. Unikać trzeba natomiast napojów słodzonych, gazowanych i energetycznych. Woda jest substancją, która reguluje przebieg wielu procesów fizjologicznych. Bardzo wspomaga także oczyszczanie organizmu i utratę zbędnych kilogramów.

4. Wysypiaj się

Sen to czas na nocną regenerację zarówno umysłu, jak i ciała. Niedostateczna ilość takiego wypoczynku może skutkować nie tylko brakiem energii, ale również zmniejszoną odpornością na stres czy przyrostem wagi. Warto zadbać, aby sen trwał co najmniej 6 godzin. Jeśli mamy problemy z zasypianiem, musimy pamiętać o tak zwanej higienie snu, czyli między innymi o unikaniu przebywania w łóżku, kiedy nie śpimy.

5. Koniec z używkami

Alkohol czy papierosy to główni wrogowie zdrowego trybu życia. Najlepiej jest unikać ich całkowicie, choć okazjonalne wypicie lampki wina czy kieliszka szampana nie powinno wyrządzić nikomu większej szkody. Gorzej jest w przypadku papierosów i mocniejszych używek, od których najlepiej trzymać się z daleka.

6. Zrzuć zbędne kilogramy

Nadwaga i otyłość to nie tylko problem natury estetycznej. Zbyt duża masa ciała obciąża stawy i kręgosłup, a otłuszczone naczynia krwionośne zwiększają ryzyko zawału czy udaru. Poza tym, nadmiar kilogramów to jeden z głównych czynników rozwoju miażdżycy i cukrzycy. W odchudzaniu pomocne będzie praktykowanie wszystkich zasad zdrowego trybu życia, a w szczególności dbania o aktywność fizyczną i dobrą dietę.

7. Kontroluj swój stan zdrowia

Szybko wykryte schorzenia bardzo często da się wyeliminować nieinwazyjnymi metodami – odpowiednim jadłospisem, ćwiczeniami czy przestrzeganiem innych zaleceń lekarskich. Warto więc regularnie, przynajmniej raz w roku badać się, aby nie dać się zaskoczyć chorobie. Jeśli robimy tak z samochodem, powinniśmy również z własnym organizmem.

Na zdrowy tryb życia składa się wiele aktywnych działań i codziennych nawyków. Lepiej nie zaniedbywać ich, jeśli chcemy cieszyć się dobrą kondycją i długim życiem. Pamiętajmy, że taki styl życia nie musi być wymagający – wystarczy znaleźć na niego swoją własną metodę.

Artykuł sponsorowany.

Share on twitter
Share on facebook