6 lutego w Kosarzyskach urodziła się aktorka totalna – grała na scenie nawet po ukończeniu 100 lat

6 lutego w Kosarzyskach urodziła się aktorka totalna – grała na scenie nawet po ukończeniu 100 lat

Dziś przypada 106. rocznica urodzin Danuty Szaflarskiej (zm. 19 lutego 2017r.), wybitnej aktorki filmowej i teatralnej rodem z Kosarzysk w Piwnicznej Zdroju. Grzegorz Jarzyna, dyrektor warszawskiego Teatru Rozmaitości, z którym związała się zawodowo w 2010 roku, mając… 95 lat, mówił o niej „aktorka totalna”.

Fot. Piotr Gryźlak

Danuta Szaflarska spędziła na Sądecczyźnie dzieciństwo i młodość. O pierwszych latach jej życia opowiada książka dla dzieci autorstwa poetki Barbary Krężołek-Paluch z Piwnicznej Zdroju, przyjaciółki aktorki, pt. „O góralce Hanusi i panience Danusi”.

O kulisach przyjaźni z Danutą Szaflarską autorka opowiadała nam w rozmowie Studia DTS:

 

Danuta Szaflarska pierwsze aktorskie kroki stawiała w amatorskim teatrze prowadzonym przez znanego malarza Bolesława Barbackiego. Debiutowała na scenie Towarzystwa Dramatycznego w Nowym Sączu w 1927 r. w roli Michasia w „Horsztyńskim”, dramacie Juliusza Słowackiego, a następnie wystąpiła w „Tomciu Paluchu” według braci Grimm. Nie od razu jednak podjęła decyzję, żeby swoje życie na zawsze związać z aktorstwem. Myślała o medycynie. Studia te jednak były dla niej zbyt kosztowne, więc podjęła naukę w Wyższej Szkole Handlowej w Krakowie. Po pół roku zrezygnowała z przyczyn zdrowotnych. Kiedy wyzdrowiała, za namową kolegów z gimnazjum, podjęła decyzję o egzaminach aktorskich – dokładnie 85 lat temu. 10 lat później debiutowała w filmie, w słynnych „Zakazanych piosenkach”.

Więcej na temat Danuty Szaflarskiej oraz tego, jak wspominają ją sądeczanie, pisaliśmy tu: Do końca była sobą. 

Danuta Szaflarska patronuje dziś rankingowi Genialni Lokalni Globalni, który docenia Sądeczan działających na polu kultury w kraju i na świecie. W kapitule konkursu zasiadają córki aktorki: Maria Ekier i Agnieszka Kilańska-Cypel. Obecnie trwa pierwszy etap III edycji Rankingu, w którym można zgłaszać kandydatów do nagrody.

Fot. Kadr z filmu „Zakazane piosenki”