32 inauguracja roku akademickiego w WSB-NLU. 11 tysięcy studentów i kilka słów o nadziei profesora de Barbaro…

32 inauguracja roku akademickiego w WSB-NLU. 11 tysięcy studentów i kilka słów o nadziei profesora de Barbaro…

Studenci, absolwenci, pracownicy i sympatycy nowosądeckiej Wyższej Szkoły Biznesu – NLU świętowali 32 inaugurację roku akademickiego połączoną z graduacją absolwentów. W roku akademickim 2023/24 studia na WSB-NLU rozpocznie 5300 nowych studentów i słuchaczy (chętnych było ponad 7 tys. osób). Łącznie studencka brać Wyższej Szkoły Biznesu liczy około 11 tys. osób.

Postępujemy zgodnie z maksymą, że przyszłość zaczyna się dzisiaj. Chcemy ją kreować, nie tylko być na nią gotowi. Zasad i wartości jakimi się kierujemy i które staramy się propagować wśród naszej społeczności jest wiele. Wśród nich dwie nadrzędne. Po pierwsze – umiłowanie i szacunek do wolności, którą symbolizuje stojąca przed uczelnią replika Dzwonu Wolności, nawiązującego do naszych korzeni i wzorców amerykańskich, na których wyrośliśmy. Po drugie – wytrwałość w realizacji celów. To cecha charakterystyczna dla Sądecczyzny –  mówił podczas inauguracji rektor, dr Dariusz Woźniak.

WSB -NLU kształci studentów na czterech głównych kierunkach: zarządzanie, informatyka, psychologia i prawo. W jej ofercie jest też 60 kierunków studiów podyplomowych.

Wykład inauguracyjny zatytułowany  „w poszukiwaniu sensownej odpowiedzi na trudną rzeczywistość” wygłosił prof. Bogdan de Barbaro, psychiatra i psychoterapeuta, wieloletni pracownik naukowy Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ.

Oto jego fragment:

Gdybym dziś miał nadawać tytuł swojemu wystąpieniu, brzmiałby on: w poszukiwaniu odpowiedzi na trudną rzeczywistość, jednak rzeczywistość budzącą nadzieję…
Nie ma co ukrywać: żyjemy w świecie niebezpiecznym. Narasta katastrofa klimatyczna. Jeśli nie nam, to naszym potomkom grozi z tej przyczyny śmierć.
Psycholodzy i politolodzy alarmują, że coraz bardziej popularna staje się tak zwana postprawda*. Zaciera się granica między prawdą a fałszem. Nie trzeba być filozofem, żeby się domyśleć, że jeśli ta granica nadal będzie zacierana, nie będziemy mieli jak porozumiewać się ze sobą, bo fakty zastąpią opinie.
Socjolodzy i psycholodzy zwracają również uwagę, że ubywa nam grupowej empatii a przybywa grupowego narcyzmu. To czasem się przejawia poprzez populistyczny nacjonalizm, przez pytania: czy chciałbyś żeby twoim sąsiadem był ktoś innej rasy, innego wyznania, ktoś o innych poglądach politycznych… W społeczności, w której ubywa grupowej empatii a przybywa grupowego narcyzmu, stoimy przed niebezpieczną pułapką chaosu wartości. Chciałbym zwrócić uwagę, że można  z tego wybrnąć…  Próbujmy rozumieć problem stosując metodę EKO. Badajmy ETIOLOGIĘ, czyli jak do tego doszło. Analizujmy KONTEKST czyli zastanówmy się co podtrzymuje problem. I  zamiast poddawać się nihilizmowi zrozumiawszy przebieg i dynamikę zjawisk, twórzmy ODPOWIEDŹ. Obywatelską, albo własną, osobistą odpowiedź.

Profesor de Barbaro podzielił się ze słuchaczami słowami filozofów, które stanowią dla niego inspirację do działania. W zestawie znalazły się między innymi cytaty Peryklesa: „tajemnicą szczęścia jest wolność, tajemnicą wolności jest odwaga”, Edmunda Burke:  „aby zło zatriumfowało, wystarczy, aby dobry człowiek niczego nie robił”,  Martina Luthera Kinga: „przeraża  mnie nie przemoc nielicznych, lecz cisza wielu” i Ali ibn Abi Taliba: „im mniej nienawiści, tym więcej zdrowia”.

To trudny czas. Zarówno dla tych, którzy przegrali jak i dla wygranych. Jak to zrobić, aby nie dać się wciągnąć w pułapkę nienawiści? Będziemy się tłumaczyć: to oni mnie nienawidzą, ja tylko się bronię. Ale czy jesteśmy w stanie wznieść się na taki poziom dojrzałości, aby zatrzymać się przed reaktywnością na rzecz budowania wartości. Wtedy mamy szanse na zdrowie. Nienawiść rani zarówno tego, kto ją daje, jak i tego, kto ją odbiera. Warto zadbać o odwagę, nie jednodniową,  o sprawczość i o niezgodę na nienawiść – mówił.

Uroczystość była okazją do wręczenia wyróżnień zasłużonym pracownikom uczelni. Gratulacje odebrali: Ireneusz Bochenek, Michał Kapała, Michał Mikruta,  mgr Artur Kornatka,  dr Aleksandra Patyk-Rybka, oraz dr hab. prof. WSB- NLU Dariusz Reśko. Szczególnie podziękowania składano doktorowi Jerzemu Choroszczakowi, który otrzymał nominację na profesora WSB-NLU.

Wyróżniono też studentów: Joannę Maciejewską, Oliwię Mielnik, Michała Mikrutę, Sławomira Tomaszka i Martynę Kulig.

Gośćmi uroczystości byli m.in. prof. Bogdan de Barbaro kierownik katedry psychiatrii Collegium Medicum UJ, parlamentarzyści Arkadiusz Mularczyk, Barbara Bartuś Patryk Wicher, delegacja władz wojewódzkich, powiatowych i samorządu miasta: Antoni Koszyk, Marta Mordarska, dr Krzysztof Głuc, Artur Czernecki,  duszpasterz akademicki Krzysztof Jeleń, dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. akademii Nauk Stosowanych, reprezentanci służb mundurowych: komendant miejski policji insp. dr Krzysztof Dymura, komendant PSP st. bryg Paweł Motyka oraz ppłk Damian Dobosz z Karpackiego Oddziału SG.

Film z inauguracji wraz z wykładem profesora de Barbaro obejrzysz pod galerią zdjęć.

 

zdjęcia: dts24

* ang. post-truth – sytuacja, w której fakty są mniej istotne w kształtowaniu opinii publicznej niż odwołania do emocji i osobistych przekonań

Czytaj też:

120 lat „zielonej budy”. Społeczność II Liceum Ogólnokształcącego świętuje! [FOTORELACJA]

Reklama