32 ekologiczne autobusy i nowy dworzec dla Nowego Sącza. Strefa Park&Ride – dla Starego

32 ekologiczne autobusy i nowy dworzec dla Nowego Sącza. Strefa Park&Ride – dla Starego

Jesienią przyszłego roku na ulicach Nowego Sącza powinny pojawić się 32 nowe, ekologiczne, niskopodłogowe autobusy. Dziś (środa,17 stycznia) Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu otrzymało dofinansowanie na nowe pojazdy, nowy dworzec MPK oraz parking Park & Ride w Starym Sączu. Umowę na kwotę 40 mln zł przekazał Leszek Zegzda z zarządu Województwa Małopolskiego. 

Najpóźniej do października przyszłego roku do Nowego Sącza mają dotrzeć 24 niskopodłogowe autobusy maxi, mogące pomieścić do 80 pasażerów. Będzie także sześć pojazdów midi dla 70 podróżnych. Zaplanowany jest także zakup dwóch autobusów elektrycznych na 75 miejsc siedzących wraz z dwoma urządzeniami do ładowania – jednym zlokalizowanym na dworcu MPK i drugim na osiedlu Barskim.

– To  zwieńczenie długoletnich działań, żeby nasze przedsiębiorstwo, nasze usługi świadczone dla mieszkańców były na jak najwyższym poziomie – podkreśla prezydent Ryszard Nowak.

– W 2006 roku, kiedy rozpoczynałem swoją karierę prezydencką, nasze MPK było na skraju bankructwa. Dzisiaj jest jedną z najlepszych firm w Polsce – dodaje Ryszard Nowak i podkreśla, że komunikacja zbiorowa jest przyszłością transportu w mieście.

– Miasto nie jest z gumy. Komunikacja zbiorowa jest alternatywą, ale musi zachować najwyższy poziom i nie mam żadnych wątpliwości, że mieszkańcy korzystający z jej usług będą zadowoleni – podkreśla Ryszard Nowak.

Nowe autobusy będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Będą miały także udogodnienia dla osób przewożących w wózkach dzieci. Pojazdy spełniać będą normy emisji spalin EURO 6.

W Nowym Sączu zmodernizowany będzie także dworzec MPK:

Nowy Sącz: za dwa lata będzie nowy dworzec i nowe autobusy

Budynek będzie dwupoziomowy.

– Każdy poziom będzie liczył 300 metrów kwadratowych, poczekalnia dla oczekujących, punkt sprzedaży biletowej, toalety publiczne, miejsce do przewijania dla niemowląt – mówi wiceprezes MPK w Nowym Sączu Sławomir Rybarski.

Leszek Zegzda zapewnia, że transport jest dla województwa małopolskiego jest jednym z priorytetów.

– Rozwój transportu jest dla nas sprawą kluczową. Potwierdzeniem jest nasz tegoroczny budżet, gdzie na inwestycje w tym obszarze chcemy przeznaczyć 879 mln złotych, czyli blisko połowę całej puli – podsumowuje Zegzda.

Pieniądze na inwestycje pochodzą  z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Fot. Ilustracyjne – UM NS.

Share on twitter
Share on facebook