25. jubileuszowy JESIENNY FESTIWAL TEATRALNY. Znamy program!

25. jubileuszowy JESIENNY FESTIWAL TEATRALNY. Znamy program!

Jesienny Festiwal Teatralny, flagowa impreza kulturalna, która od przeszło dwóch dekad materializowała się na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu, zmieniła miejsce, ale formuły zmieniać nie planuje. W tym roku, począwszy od 28 września do 21 października, na poszukiwaczy niebanalnych, inspirujących, ciekawych i odkrywczych spojrzeń na polską twórczość teatralną, w różnych jej gatunkach i formach scenicznych, ale również i dźwięków – czekać będzie prawdziwa uczta.

Można by rzec – nic nowego pod słońcem. Wystarczy rzucić okiem na program tegorocznej edycji (który poniżej), by stwierdzić, że i tym razem i w tym temacie nudą i wtórnością powiewać nie będzie. I oby tak pozostało. Tak samo jak nie zmienia się koni podczas przeprawy przez rzekę, tudzież zwycięskiego składu, tak samo nie powinno zmieniać się formuły festiwalowej, która w momencie powstawania okazała się strzałem w dziesiątkę, a z edycji na edycję tylko nabierała wiatru w żagle, oferując teatralne wydarzenia na najwyższym poziomie.

Od samego początku istnienia Festiwalu wszystko przebiegało w oparciu o jeden i jak się szybko okazało – słuszny scenariusz, ale i znaną i sprawdzoną zasadę: coraz więcej, coraz śmielej i w coraz bardziej urozmaicony sposób. Cierpliwie i metodycznie. O sile festiwalu świadczy nie tyle to, że wychodzi naprzeciw kulturalnym potrzebom szerokiego grona widzów, a organizatorzy dokonują cudów, przyciągając w nasze strony wybitnych artystów, wspaniałych ludzi sceny i estrady, w tym aktorów popularnych, znanych zarówno z dużego, jak i małego ekranu, ale to, że dedykowany jest dosłownie każdemu – od lat pięciu do stu pięciu. Stąd nie dziwi fakt, że w stosunkowo niedługim czasie Jesienny Festiwal Teatralny dorobił się renomy jednej z największych cyklicznych imprez teatralnych i znaczącego wydarzenia artystycznego, nie tylko na Sądecczyźnie, ale i w całej Polsce.

Janusz Michalik i Wojciech Knapik podczas konferencji prasowej poświęconej wielkiemu jubileuszowi ćwierćwiecza JESIENNEGO FESTIWALU TEATRALNEGO

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej w sali widowiskowej starosądeckiego „Sokoła” poznaliśmy niezwykle bogaty program tegorocznej, jubileuszowej edycji Jesiennego Festiwalu Teatralnego. Dodatkowo „zajawkę” plakatu i grafiki autorstwa Marcina Wierzchowskiego, logo stworzone przez profesora Andrzeja Szarka oraz szanowne grono sponsorów. Sprzedaż biletów ma ruszyć już 23 lipca – w formie tradycyjnej i online. Konferencji przewodniczyli Wojciech Knapik – Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu oraz Janusz Michalik – Dyrektor Artystyczny Jesiennego Festiwalu Teatralnego.

Kiedy kilkanaście miesięcy temu Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek zapraszał do starosądeckiego Sokoła wszystkich na teatralną ucztę, nikt nie przypuszczał, że trzeba będzie na nią tak długo czekać a nasze życiowe priorytety w dużym stopniu zostaną przewartościowane. Zmieniło się wiele, także w nas samych, na szczęście pozostało pragnienie miłości do sztuki, do teatru, które stopniowo i coraz mocniej zaczyna odżywaćmówił Wojciech Knapik, Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu. Jesteśmy pełni nadziei i optymizmu, że na przełomie września i października, będziemy mogli otworzyć szeroko drzwi do „świątyni sztuki”, w jaką na kilka jesiennych tygodni zamieni się budynek Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, które po raz pierwszy wspólnie ze Stowarzyszeniem Animatorów Kultury i Teatrem Robotniczym im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu, zaserwuje nader smakowite dania teatralne (a przy okazji także muzyczne). Dania te zaspokoją z pewnością potrzeby kulturalne szerokiego grona widzów, zarówno wytrawnych znawców teatru, jak i tych, dla których starosądeckie spotkanie z teatrem będzie pierwszym w życiu.

Janusz Michalik, Dyrektor Artystyczny Jesiennego Festiwalu Teatralnego, w szczegółowy sposób wyłożył program tegorocznej edycji JFT, który wypełnią renomowane polskie teatry, ze stołecznym Teatrem Narodowym na czele, czy uwielbianymi przez publiczność festiwalową teatrami – Kwadrat, Kamienica, Gudejko, Capitol oraz znakomici twórcy, reżyserzy spektakli, aktorzy i muzycy. Będzie klasycznie, współcześnie, familijnie (za sprawą niedzielnych spektakli Teatru Lalek Rabcio), komediowo, muzycznie (jeden spektakl muzyczny i dwa koncerty z udziałem m. in. Miejskiej Orkiestry Stary Sącz i „niskopiennej góralki” Kasi Zielińskiej, rodem ze Starego Sącza). Nie zabraknie innych sądeckich akcentów – spektakli Teatru Robotniczego im. B. Barbackiego i Teatru 13 oraz wystawy fotografii Jerzego Cebuli i Andrzeja Ramsa. A może – jak powiedział także przed rokiem pan Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek – pojawi się „wstrząs, katharsis, które na ten moment innego czasu uwolnią nas od bieżących spraw”.

Tak więc w sumie 19 tytułów (w tym kilka nowości i premier), ponad 30 spektakli i koncertów, wernisaż wystawy i jeszcze na dodatek kilka spotkań z artystami w ramach cyklu „Scena bliżej widza”. Smakowicie, jak przystało na jubileuszową, 25. edycję Jesiennego Festiwalu Teatralnego.

 

A oto szczegółowy program Festiwalu:

 

28.09. (wtorek) – godz. 17.00 i 20.00

Teatr GUDEJKO z Warszawy

„DZIWNA PARA” Neila Simona

Reżyseria: Wojciech Adamczyk

Obsada: Artur BARCIŚ, Cezary ŻAK, Witold WIELIŃSKI, Wojciech WYSOCKI, Piotr SKARGA, Katarzyna ŻAK, Viola ARLAK.

Cena biletu: 100 zł

 

28.09. (wtorek) – godz. 19.15

Wernisaż wystawy fotografii Jerzego Cebuli i Andrzeja Ramsa „TEATR [WASZ] WIDZĘ OGROMNY…”

 

29.09. (środa) – godz. 17.00 i 20.00

Teatr GUDEJKO z Warszawy

„LOTTO” Wasilija Sigariewa
Reżyseria: Maciej Wojtyszko
Obsada: Magdalena WÓJCIK, Joanna KUROWSKA, Edyta HERBUŚ, Radosław PAZURA, Andrzej POPIEL, Robert WABICH/ Sławomir ORZECHOWSKI, Roman BUGAJ.

PREMIERA

Cena biletu: 90 zł

 

1.10. (piątek) – godz. 17.00 i 20.00

Teatr NARODOWY z Warszawy

„KILKA DIEWCZYN” Neila LaBute’a

Reżyseria: Bożena Suchocka

Obsada: Anna GRYCEWICZ, Justyna KOWALSKA, Beata ŚCIBAKÓWNA, Patrycja SOLIMAN, Grzegorz MAŁECKI.

Cena biletu: 90 zł

 

3.10. (niedziela) – godz. 16.00

Familijna niedziela z Teatrem Lalek RABCIO z Rabki Zdroju

„PINOKIO” Jarosława Antoniuka , na motywach Carla Collodiego

Reżyseria: Jarosław Antoniuk

Obsada: Krystyna KACHEL, Agnieszka KWIATKOWSKA, Ewelina KLOCEK, Urszula TYLEK, Piotr SERAFIN, Łukasz ŁĘCKI, Filip BOCHENEK.

Cena biletu: 20 zł

 

4.10. (poniedziałek) – godz. 17.30 i 20.00

Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego z Nowego Sącza

„MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ” Gabrieli Zapolskiej

Reżyseria: Janusz Michalik

PREMIERA

Cena biletu: 30 zł

 

5.10. (wtorek) – godz. 17.30 i 20.30

Teatr KAMIENICA z Warszawy

„NIESPODZIANKA” Pierre’a Sauvila

Reżyseria: Emilian Kamiński

Obsada: Paulina HOLTZ, Małgorzata SADOWSKA, Sambor CZARNOTA, Paweł BURCZYK, Krystian KUKUŁKA.

Cena biletu: 85 zł

 

7.10. (czwartek) – godz. 17.00 i 20.00

Teatr CAPITOL z Warszawy

„KOCHANE PIENIĄŻKI” Raya Cooneya

Reżyseria: Jerzy Bończak

Obsada: Anna KORCZ, Tomasz SCHIMSCHEINER, Andrzej POPIEL, Waldemar OBŁOZA, Robert WABICH, Alżbeta  LENSKA, Lesław ŻUREK, Sebastian KONRAD.

Cena biletu: 85 zł

 

8.10. (piątek) – godz. 18.00

Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego z Nowego Sącza

„BOLEK I ŻABUSIA” Marii Molendy

Reżyseria: Monika Ślepiak

Obsada: Dorota KACZMARCZYK, Elwira MICHALSKA,  Irena MICHALSKA, Beata SZCZYPUŁA, Iwona ZNAMIROWSKA, Mieczysław FILIPCZYK, Kamil JAKUBOWSKI, Adam KAMIŃSKI, Zbigniew KUKLA, Janusz MICHALIK, Marcin RUCHAŁA.

Darmowe wejściówki

 

9.10. (sobota) – godz. 18.00

Agencja Artystyczna C.D.N. z Krakowa

„JUDY”

Tekst i reżyseria: Sławomir Chwastowski

Obsada: Hanna ŚLESZYŃSKA, Hubert PODGÓRSKI / Piotr TOŁOCZKO.

Cena biletu: 50 zł

 

10.10. (niedziela) – godz. 16.00

Familijna niedziela z Teatrem Lalek RABCIO z Rabki Zdroju

„KOMINIARCZYK” na podstawie bajki Jiri Volkera „O kominiarzu”

Scenariusz i reżyseria: Jarosław Antoniuk

Obsada: Filipa BOCHENEK, Krystyna KACHEL, Agnieszka KWIATKOWSKA, Łukasz ŁĘCKI, Urszula TYLEK, Piotr SERAFIN.

Cena biletu: 20 zł

 

11.10. (poniedziałek) – godz. 17.00 i 20.00

Stowarzyszenie  MUZA DEI z Czeladzi

Teatr Klasyki Polskiej

„ZEMSTA” Aleksandra Fredry

Reżyseria: Michał Choromański

Obsada: Jarosław GAJEWSKI, Monika PAWLICKA, Dariusz KOWALSKI, Cezary ŁUKASZEWICZ, Maja HIRSCH, Łukasz LEWANDOWSKI, Leszek ZDUŃ, Paweł LIPNICKI, Henryk GOŁĘBIEWSKI.

Cena biletu: 50 zł

 

13.10. (środa) – godz. 17.00 i 20.15

Agencja Artystyczna TJ TADEUSZ CHUDECKI

„ANIOŁ I KOBIETY” Jerzego A. Masłowskiego

Reżyseria: Agnieszka Warchulska

Obsada: Maria PAKULNIS, Tadeusz CHUDECKI, Agnieszka WARCHULSKA, Viola ARLAK, Saksofonista /muzyka na żywo/, Pies Szaras.

Cena biletu: 85 zł

 

14.10. (czwartek) – godz. 18.00

Teatr 13 z Nowego Sącza

„NIEDŻWIEDŹ W BANKU” wg Antoniego Czechowa

Reżyseria: Jacek Mazanec

Obsada: Magdalena KURNYTA, Małgorzata SOWA, Grzegorz KMIECIK, Janusz MICHALIK.

Cena biletu: 25 zł

 

16.10. (sobota) – godz. 19.00

Koncert „ET IN TERRA PAX” w wykonaniu Miejskiej Orkiestry STARY SĄCZ pod dyrekcją Georga Weissa,

z gościnnym udziałem: prof. Jakuba BOKUNA – klarnet,  ks. dra Rafała LUPY (Szwajcaria) – tekst  i Adriana SCHOCHA (Szwajcaria) – kotły.

Cena biletu: 50 zł

 

17.10. (niedziela) – godz. 16.00

Familijna niedziela z Teatrem Lalek RABCIO z Rabki Zdroju

„BAJKA O KOCIE W BUTACH”

Adaptacja i reżyseria: Ireneusz Maciejewski

Obsada: Agnieszka KWIATKOWSKA, Krystyna KACHEL, Łukasz ŁĘCKI, Urszula TYLEK,

Piotr SERAFIN.

Cena biletu: 20 zł

 

18.10. (poniedziałek) – godz. 17.00 i 20.00

„KAŚKA I DWA KLAWISZE – Historia niskopiennej góralki”

Koncert w wykonaniu: Katarzyny ZIELIŃSKIEJ i Zespołu Muzycznego KAMELEON

pod kierownictwem Hadriana Filipa TABĘCKIEGO,

z gościnnym udziałem Andrzeja PERKMANA.

Cena biletu: 70 zł

 

19.10. (wtorek) – godz. 17.30 i 20.00

KOMPANIA TEATRALNA z Warszawy

„NIEMY KELNER” Haralda Pintera

Reżyseria: Wojciech Malajkat

Obsada: Piotr SZWEDES, Mikołaj ROZNERSKI.

Cena biletu: 55 zł

 

20.10. (środa) – godz. 17.00 i 20.00

Agencja Produkcyjna PALMA z Warszawy

„KUMULACJA” Flavi Coste

Reżyseria: Tomasz Sapryk

Obsada: Michał MEYER, Maria DĘBSKA, Izabela DĄBROWSKA, Marcin BOSAK.

Cena biletu: 85 zł

 

21.10. (czwartek) – godz. 17.30 i 20.00

Teatr KWADRAT z Warszawy

„UMRZEĆ ZE ŚMIECHU” Paula Elliotta

Reżyseria: Andrzej Nejman

Obsada: Ewa WENCEL, Lucyna MALEC, Hanna ŚLESZYŃSKA, Olga KALICKA,

Marcin PIĘTOWSKI.

Cena biletu: 100 zł

 

Dodatkowo:  spotkania z artystami z cyklu „Scena bliżej widza” w Kawiarence Festiwalowej –  wg osobnego harmonogramu.

Wszystkie wydarzenia w ramach 25. JFT odbędą się w budynku SOKOŁA w Starym Sączu – ul. Batorego 23.

Oprac. Bartosz Szarek

Fot. Bartosz Szarek

Reklama