Rewolucja w piłkarskich rozgrywkach niższych lig

Rewolucja w piłkarskich rozgrywkach niższych lig

Czeka nas kolejna rewolucja w rozgrywkach piłkarskich

Od sezonu 2022/2023 zostanie utworzona jedna grupa IV ligi. Powstaną natomiast nowa V liga, która składać się będzie z dwóch małopolskich grup. To powoduje, że w nadchodzący sezonie 2021/2022 do niższej klasy rozgrywkowej spadnie spora ilość drużyn z IV ligi.

Komunikat Zarząd Małopolskiego Związku Piłki Nożnej:

Małopolski Związek Piłki Nożnej przeprowadził w tej sprawie konsultacje z klubami IV ligi. Prezes MZPN Ryszard Kołtun oraz wiceprezesi Jerzy Nagawiecki i Zdzisław Kapka spotkali się z przedstawicielami klubów IV ligi wschodniej – w Nowym Targu, Limanowej, Nowym Sączu i Tarnowie oraz z klubami IV ligi zachodniej – w Krakowie, w siedzibie związku. Frekwencja była bardzo wysoka, ok. 90-procentowa. Za reformą opowiedziało się 31 spośród 36 klubów, dwa były przeciw, a trzy nie wyraziły swego zdania.

Celem reformy jest przede wszystkim podniesienie poziomu najwyższej ligi wojewódzkiej, uniknięcie corocznych baraży o awans, a także stworzenie z tej klasy rozgrywkowej produktu, który przyciągnie poważnego sponsora. Planowane są m.in. relacje telewizyjne z najciekawszych meczów i dedykowany tej lidze magazyn TV na kanale YouTube. Skorzysta na tym małopolski futbol, kibice, a także same kluby.

IV liga w sezonie 2022/23 składać się będzie z jednej grupy liczącej 20 drużyn (w kolejnym sezonie – 18, co byłoby stałą liczbą). Utworzone zostaną dwie grupy V ligi po 16 zespołów (gr. wschodnia i zachodnia). Zachowana zostanie struktura ośmiu okręgówek (w zdecydowanej większości po 14 drużyn, w jednej 16).

Sezon 2021/22 będzie kwalifikacją do nowej IV ligi i nowych V lig. Podczas konsultacji rozważanych było kilka wariantów dotyczących awansów i spadków, teraz czas na szybką analizę. Ostateczna decyzja zostanie podjęta niebawem.

Share on twitter
Share on facebook