24 barwnych kandydatów IV edycji Rankingu GLG

24 barwnych kandydatów IV edycji Rankingu GLG

Mamy już listę osób, które nasi Czytelnicy wskazali do wyróżnienia w tegorocznej czwartej już edycji Rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej.

– To najdłuższa lista kandydatów w dotychczasowych edycjach Rankingu GLG. Są na niej 24 osoby, które reprezentują świat kultury na przeróżnych polach, wśród nich pisarze, muzycy, filmowcy, malarze, ale też osoby zaangażowane w działania społeczno-kulturalne. Wszyscy w 2021 r. wyróżniali się swoją aktywnością, choć był to dla działalności kulturalnej rok szczególnie trudny. O zgłoszonych osobach usłyszano już poza granicami regionu i wielu wypadkach Polski. Są znakomitymi ambasadorami Sądecczyzny na polu szeroko rozumianej kultury – mówi Ryszard Kruk, inicjator Rankingu Genialni Lokalni Genialni.

Teraz Kapituła Rankingu GLG wybierze spośród nich 15 osób, które powalczą o finałowy tytuł Genialnego Lokalnego Globalnego. Nasi Czytelnicy z kolei w osobnym głosowaniu przyznają Nagrodę Publiczności. Przypomnijmy, że w pierwszej edycji Rankingu GLG zdobyli ją Antoniusz Dietzius i Izabela Szafrańska, w drugiej Katarzyna Zielińska i Janusz Tyrpak, zaś w roku ubiegłym Mgr Mors czyli Mariusz Brodowski.

Prezentujemy zatem listę kandydatów. Nasi Czytelnicy na pewno przyznają, że wybór będzie bardzo trudny.

IV edycja Rankingu Genialni Lokalni Globalni – lista kandydatów:

Izabela Cywa – kryniczanka promująca polską kulturę w Republice Środkowej Afryki. Pracuje społecznie dla lokalnej organizacji pozarządowej I3D, jest jedyną Europejką w organizacji. W 2021 r. m.in. zorganizowała wysyłkę z Polski trzech ton pomocy medycznej dla 25 ośrodków zdrowia; prowadziła projekt „Bezpieczna Mama”, mający na celu zmniejszenie śmiertelności okołoporodowej matek i dzieci; zorganizowała szkolenia dla 39 ośrodków zdrowia w RŚA z udziałem polskich specjalistów; uczestniczyła w inicjatywie budowy studni przy ośrodkach zdrowia. Jest ambasadorem polskiej kultury.

Paweł Dobrowolski – perkusista jazzowy. Urodzony w Tarnowie, wychowywał się w Nowym Sączu. Jako muzyk sesyjny współpracował z większością ważnych postaci krajowego jazzu, od 2006 r. jest stałym współpracownikiem Anny Marii Jopek. Nagrywał także płyty z muzyką autorską. Koncertuje na całym świecie, magazyn „Jazz Forum” wielokrotnie uznawał go za jednego z najlepszych polskich perkusistów. Wykładowca na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2021 m.in. wziął udział w nagraniu płyty z zespołem SBB i orkiestrą NOSPR „Z miłości jestem”, na której zagrał w zastępstwie legendarnego oryginalnego perkusisty SBB Jerzego Piotrowskiego.

Piotr Droździk – artysta fotografik, sądeczanin, który od wielu lat swoimi niezwykłymi pracami promuje Nowy Sącz i Sądecczyznę na całym świecie. Dziedzictwo kulturowe zachowane w architekturze, obyczajach, ale też pejzaż i ważne wydarzenia społeczno-kulturalne są tematem tysięcy jego zdjęć. Wydał ponad 60 albumów. W 2021 r. wydał przyjęty z entuzjazmem album „Bolesław Barbacki” po raz pierwszy prezentujący zebrane, nieraz z trudem odszukane w prywatnych kolekcjach, dzieła wybitnego sądeckiego artysty malarza.

Weronika Gogola – pisarka i tłumaczka. Urodzona Nowym Sączu. Wyrastała w Olszynach, którym to postanowiła poświęcić swój debiut prozatorski. Tłumaczy ze słowackiego i ukraińskiego. Skończyła ukrainoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W roku 2021 ukazała się w wydawnictwie Czarne jej książka „Ufo nad Bratysławą”.

Izabela Gryz – prezesuje stowarzyszeniu Wspólny Las. Dzięki jej aktywności a także innych, których zainspirowała, stowarzyszenie w 2021 r. osiągnęło swój największy cel, którym było uratowanie pięknego, dziewiczego lasu w gminie Czchów, przy granicy z gminami Łososina Dolna i Iwkowa na Pogórzu Rożnowskim w Małopolsce.

Anna Kokoszka-Romer – filmowiec. Urodzona w Nowym Sączu, wychowała się w Muszynie, z którą jest związana i którą często odwiedza. Specjalistka od PR i marketingu, dziennikarka związana przez wiele lat z TVN i TVN24. Jest też producentką i reżyserką filmową. W 2021 odbyła się premiera filmu „Polański, Horowitz. Hometown”, którego wraz z Mateuszem Kudłą była współproducentką i współreżyserką. To jeden z najbardziej znanych polskich dokumentów ubiegłego roku – film był pokazywany i nagradzany na całym świecie.

Wojciech Kudyba – pisarz, poeta, historyk literatury. W latach 2009-2012 był dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej Wydziału Nauk Humanistycznych w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest też wykładowcą Studium Literacko-Artystycznego UJ, jurorem konkursów literackich. W 2021 r. został laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego. Jury doceniło jego zbiór opowiadań „I co dalej?”.

Aleksandra Maurer – pieśniarka poezji. Pochodzi ze Starego Sącza. Jako studentka filologii romańskiej UJ w 1971 roku trafiła do Piwnicy Pod Baranami. Jest laureatką XIII Studenckiego Festiwalu Piosenki. Występowała w Zespole Pieśni i Tańca Lachy, brała udział w recitalach i licznych programach telewizyjnych. Nagrywała muzykę filmową. Koncertowała z Markiem Grechutą i zespołem Anawa. W 2021 roku brała udział w jubileuszowych koncertach 65-lecia Piwnicy pod Baranami. Rok 2021 był też rokiem jej jubileuszu 50-lecia obecności i występów na scenie.

Janusz Michalik – instruktor teatralny, aktor, reżyser, wychowawca wielu młodych sądeckiej adeptów sceny, szef Rady Artystycznej Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego. Animator imprez kulturalnych, w tym m. in. Jesiennego Festiwalu Teatralnego. Rok 2021 to m.in. praca nad kolejnymi premierami Teatru Robotniczego: „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej i „Bolka i Żabusi” Marii Molendy, którymi teatr rozpoczął we wrześniu ub. roku obchody jubileuszu 100-lecia, przy okazji włączając się w obchody roku patrona teatru – Bolesława Barbackiego. Jako przewodniczący Komitetu Organizacyjnego obchodów Jubileuszu 100-lecia TR – przez cały rok 2021 koordynował pracę nad przygotowaniem programu święta nowosądeckiej sceny, którego finalna realizacja przypada na rok 2022.

Irena Michalska – ma dopiero 18 lat i jest tegoroczną maturzystką. Uczęszcza do Zespołu Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu i równocześnie jest też uczennicą sądeckiej Państwowej Szkoły Muzycznej, w klasie wiolonczeli. W 2021 r. po wygranej w Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja wolność 2021” w Warszawie, otrzymała propozycję zaśpiewania z Budką Suflera. Została jedną z trzech wokalistów stale współpracujących z zespołem. Rok 2021 zapisał się także brawurową rolą Ludwiki Boguszowej w jubileuszowym spektaklu „Bolek i Żabusia” przygotowanym na 100-lecie Teatru im. B. Barbackiego.

Maria Molenda – wybitna kostiumolożka mocno zaangażowana w projekt „Rok Bolesława Barbackiego”. W roku 2021 zrealizowała w ramach Fundacji Nomina Rosae: publikację poświęconą ubiorom polskich Żydów; zdjęcia do krótkometrażowego filmu edukacyjnego poświęconego ubiorom koronacyjnym królów polskich dla Muzeum Historii Polski; pokaz mody „Róże polskiej arystokracji” przygotowany dla Muzeum w Nieborowie i Arkadii; teatralizowany pokaz mody renesansowej „Dwór z aksamitu i pereł” przygotowany na zamówienie Zamku Królewskiego na Wawelu; premierę tanecznego spektaklu „Romeo i Julia” w wykonaniu Teatru Tańca Terpsychora na dziedzińcu Pałacu Książąt Czartoryskich; pokaz mody na Malcie, prezentację historycznej mody polskiej.

Barbara Orlicz-Szczypuła – pochodzi z Nowego Sącza, gdzie uczęszczała do I LO im. J. Długosza. Po skończeniu etnologii na Wydziale Historycznym UJ zamieszkała w Krakowie. Dyrektorka biura programowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego i prezeska zarządu Krakowskiej Fundacji Filmowej. Z branżą filmową związana od 2004 roku. W ramach Fundacji od wielu lat współtworzy KFF – najstarszy i najważniejszy festiwal filmów dokumentalnych i krótkometrażowych w Polsce. Podążając z duchem czasu, z powodzeniem w drugim roku pandemii (2021) filmy pod patronatem Fundacji weszły do świata online i osiągnęły niebywały zasięg, można je było oglądać z każdego miejsca na świecie. Jest ambasadorką polskich filmów dokumentalnych w kraju i na świecie.

Łukasz Połomski – historyk, nauczyciel, publicysta, popularyzator historii. Jest twórcą i dyrektorem programu historycznego Sądecki Sztetl, który w 2021 r. świętował 10-lecie działalności. Celem jego organizacji, gorliwie realizowanym także w ubr., jest zachowanie pamięci o sądeckich Żydach, ale też Łemkach, Cyganach i innych mieszkańcach Sądecczyzny, Limanowszczyzny i ziemi gorlickiej. Organizator spacerów historycznych po Nowym Sączu, przybliżających przeszłość miasta. Autor licznych publikacji prasowych i konferencji.

Dariusz Popiela – sądeczanin, który nie tylko na arenie sportowej, ale w życiu codziennym, realizuje idee olimpijskie. Jest kajakarzem górskim, medalistą mistrzostw świata, dwukrotnym mistrzem Europy. Od lat angażuje się w ważne społeczne inicjatywy. Wspiera dialog wielokulturowy oraz wielowyznaniowy. Odnawiał nagrobki na cmentarzach żydowskich, aby zachować pamięć o losach Żydów na Sądecczyźnie. W 2021 r. zaangażował się w pomoc uchodźcom dostarczając im żywność i ubrania.

Zbigniew Preisner – związany od dzieciństwa z Bobową światowej sławy kompozytor, autor muzyki filmowej do przeszło 80 filmów. Od końca lat 70. związany z Piwnicą pod Baranami. Współpracował z Krzysztofem Kieślowskim. W przeszłości zdobył m.in. Cesara, Srebrnego Niedźwiedzia. Trzykrotnie (1991, 1992, 1993) został uznany za Najwybitniejszego Kompozytora Muzyki Filmowej przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych w Los Angeles. Kilka razy był nominowany do Złotego Globu. W listopadzie 2021 r. był gościem specjalnym XXIV International Festival of Contemporary Art in Leon, Mexico prezentując „Requiem dla Moich przyjaciół”. W 2021 r. miał premierę film „Man of God” (GR) z muzyką filmową jego autorstwa. W 2021 r: otrzymał nagrodę za całokształt twórczości na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Hajfie oraz nagrodę „Orzeł stulecia Rzeczypospolitej” w kategorii: Muzyka.

Karolina Ptaszkowska – urodzona i wychowana w Nowym Sączu. Malarka, ukończyła warszawskie ASP w pracowni wybitnego twórcy Jarosława Modzelewskiego. Od kilku lat mieszka w brytyjskim Bristolu, gdzie kontynuowała edukację oraz stała się częścią lokalnego środowiska artystycznego. Z powodzeniem łączy wpływy polskie i brytyjskie, a  jej sztuka ma charakter interdyscyplinarny. W ostatnich latach doczekała się pierwszych w karierze wystaw indywidualnych – w 2020 w Bristolu, a w 2021 w Warszawie – w Galerii XX1, pod tytułem „Spelling”.

Sylwia Rams-Pikuła – urodziła się w Nowym Sączu. Studiowała malarstwo na ASP im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni prof. Grzegorza Bednarskiego otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Aktualnie mieszka w Krakowie. Sukcesy w roku 2021 roku to wystawa indywidualna: „Samotność ukryta w kącikach ust” (Galeria Re:Kultura, Kraków) oraz wystawy zbiorowe, w tym m.in. „Poczęcie” (Galeria Prześwit, Warszawa), „Impresje twórcze – wokół Bolesława Barbackiego” (MCK Sokół, Nowy Sącz), Exquisite corpse now – snehta residency (Ateny), Wystawa portretów męczenników (Dwór w Koszycach, Węgry).

Anda Rottenberg – historyczka sztuki, krytyczka, kuratorka sztuki i publicystka. Dzieciństwo spędziła w Nowym Sączu. W latach 1993–2001 dyrektor Państwowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. Aktualnie dyrektor działu kultury renomowanego magazynu „Vogue Polska”. W roku 2021 ukazało się wznowienie wydanej w roku 2009 autobiograficznej książki „Anda Rottenberg. Proszę bardzo”. W książce znajdują się liczne wątki związane z bezpośrednim kontaktem autorki z Nowym Sączem.

Andrzej Stasiuk – pisarz, poeta, dramaturg, publicysta i krytyk literacki. Za swoją twórczość literacką odebrał wiele prestiżowych nagród, między innymi Nagrodę „Nike”. W roku 1986 opuścił stolicę i zamieszkał w Beskidzie Niskim – najpierw w wiosce Czarne, a następnie w Wołowcu. Jego twórczość cieszy się ogromną popularnością również poza granicami Polski. Jest ona dostępna w tłumaczeniach, w tym na większość języków europejskich oraz język koreański, hindi i hebrajski. W 2021 r. po dwunastu latach przerwy powrócił z nową, długo wyczekiwaną powieścią „Przewóz” świetnie przyjętą przez krytyków i czytelników. W 2021 r. otrzymał nagrodę „Orły Stulecia Rzeczpospolitej” przyznane wybitnym twórcom kultury i sztuki, sportowcom i filantropom w stulecie założenia dziennika.

Bartosz Szarek – filolog, tłumacz, krytyk filmowy i muzyczny, korespondent festiwalowy. Obecnie publikuje w krakowskim czasopiśmie „EKRANy”, miesięcznikach „Kino”, „Teraz Rock”, dwumiesięcznikach „Netfilm” i „Replika” oraz za granicą „Polish American Journal”. Lokalnie współpracuje z portalem dts24.pl i gazetą „DTS”. W 2021 r. doceniony przez Kapitułę Redakcji „Gazety Krakowskiej” i „Dziennika Polskiego” statuetką Osobowość Roku 2020 za wkład w życie kulturalne lokalnej społeczności i regionu, jak również krzewienie edukacji i kultury filmowej w kraju i za granicą.

Natalia Szczypuła – wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Specjalizuje się w repertuarze soulowym, jazzowym i popowym. Studiowała wokalistykę na London Centre of Contemporary Music w Wielkiej Brytanii. Usłyszeć ją można m.in. na muzycznych festiwalach w całej Polsce: Vertigo Summer Jazz Festival,Vertigo Summer Blues Festival, Craft Open Wrocław. W 2020 r. została finalistką telewizyjnego show The Voice of Poland. Rok 2021 r. przyniósł jej ugruntowanie pozycji zwłaszcza scenie jazzowej. Była objawieniem 3. Sącz Jazz Festival’u, a parę miesięcy wcześniej zdobyła Grand Prix na konkursie wokalistek jazzowych Ladies Jazz Festival 2021 w Gdyni.

Aleksandra Świgut – sądeczanka, pianistka, solistka i kameralistka, doktor sztuk muzycznych, pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.  Zdobywczyni II nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie w roku 2018. W roku 2021: półfinalistka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Avivie, uczestniczka XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Kamil Zbozień – założyciel i prezes sądeckiego Wydawnictwa RTCK (Rób To Co Kochasz), które promuje autorów znanych w całej Polsce. W 2021 r. nakładem wydawnictwa ukazały się m.in. książki: „Tamar. Wszystkie nieszczęścia kobiet” o. Adama Szustaka, „Biblia od kuchni” Adama Szustaka OP i Karola Okrasy.

Leszek Żądło (Zadło) – saksofonista, lata młodości spędził w Muszynie. Mieszkaniec Monachium, wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Muzycznej w Würzburg. W 2021 r. uczestnik wydarzeń promujących polską kulturę, w tym m.in. koncertu: Deutsches Polen Institut w Darmstadt. Brał udział w projekcie poświęconym 160. rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego „Night Tales: Paderewski” w Zwikau. Występował w Wilnie na uroczystościach z okazji 110. rocznicy urodzin Czesława Miłosza. W minionym roku na Komeda Festiwal w Słupsku został nagrodzony jedną z najważniejszych nagród w Polsce – Jazz Komander.

Czym jest Ranking Genialni Lokalni Globalni? Kim byli laureaci z poprzednich edycji? Kto zasiada w Kapitule? Informacje znajdziesz w pliku pod linkiem:

https://www.dts24.pl/wp-content/uploads/2021/10/Ranking-Genialni-Lokalni-Globalni-im.-Danuty-Szaflarskiej.pdf

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama