15 mln Chińczyków oglądało występ dziewiątki sądeczan

15 mln Chińczyków oglądało występ dziewięciorga dzieci z sądeckiego Pałacu Młodzieży, które gościły w zaprzyjaźnionej z naszym miastem 13 - milionowej chińskiej aglomeracji Suzhou. Wizyta młodych sądeczan w Centrum Dzieci i Młodzieży Przemysłowego Parku w Suzhou to efekt porozumienia o współpracy z tym chińskim miastem  podpisanego w 2016 roku przez władze Nowego Sącza.

Renault2

- Mieliśmy okazję zaprezentować zarówno kulturę polską, jak i naszą sądecką, a także propagować nasz region i miasto i to w roku jubileuszowym, związanym 725 rocznicą lokacji Nowego Sącza – mówi Jerzy Gwiżdż, zastępca prezydenta miasta podkreślając, że transmisję z występów gości z Polski obejrzało ponad 15 mln chińskich telewidzów.

Do Suzhou pojechało dziewięcioro młodych sądeczan.

Wybraliśmy dzieci, które od wielu lat uczęszczają na zajęcia do Pałacu Młodzieży i są w stanie śpiewać i tańczyć, także tańce regionalne – mówi Milenia Małecka – Rogal, dyrektor placówki. - Chodziło o to, aby prezentowały różne talenty.

Jak zgodnie podkreślają instruktorzy Pałacu Młodzieży - z powierzonego zadania młodzi sądeczanie wywiązali się znakomicie. Mocnym akcentem ich występu było wykonanie piosenki „Kukułeczka” w języku chińskim.

Współpraca z miastem Suzhou ma charakter rozwojowy. W jej ramach planowana jest  jesienna wystawa tradycyjnej chińskiej medycyny w Muzeum Okręgowym. Trwają także intensywne rozmowy o wymianie młodzieży prowadzone przez jedną z nowosądeckich szkół.

- W październiku lub listopadzie w Nowym Sączu będzie gościła chińska misja gospodarcza – zapowiada Jerzy Gwiżdż. – To będzie duże wydarzenie, które wpisuje się w układ partnerstwa strategicznego, jaki został zawarty i potwierdzony przez prezydentów Polski i Chin przed niespełna dwoma laty. Bardzo nas to cieszy, bo wiemy skądinąd, że nasze działania są w pełni akceptowane przez władze państwowe – podkreśla zastępca prezydenta.

Pałac Młodzieży z wizytą w Chinach

 fot. TB, Pałac Młodzieży

 

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.