13-letnia Basia: ekspert od narkotyków

Wiek: 13 lat, Służba czynna w SG: od 2005 r, Miejsce pełnienia służby: Placówka Straży Granicznej w Zakopanem Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, Specjalność: wyszukiwanie narkotyków, Cechy szczególne: przyjacielskie usposobienie.

Basia to jeden z dwunastu, a zarazem najstarszy pies służbowy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej  –mówi  kpt. Dorota Kądziołka, rzecznik prasowy Komendanta KOSG w Nowym Sączu. – W trakcie 12 – letniej służby (długoletniej, jak na psa służbowego) Basia ujawniła ok. 35 kg  substancji narkotycznych i psychotropowych. Kilkadziesiąt razy uczestniczyła  w działaniach prowadzonych  przez Straż Graniczną oraz przez służby współdziałające  takie jak Policja, czy Żandarmeria Wojskowa.

Wykrywanie tych substancji, to nie jedyna płaszczyzna działalności służbowej sympatycznej foxterierki. Z jej udziałem przeprowadzono bardzo liczne prelekcje dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, dotyczących zagrożeń związanych z posiadaniem i zazywaniem narkotyków. Ponadto sympatyczna suczka często uczestniczyła w pokazach tresury psów służbowych.

Na co dzień, zarówno w służbie, jak i poza nią, towarzyszy jej  Stanisław – przewodnik psa służbowego z placówki SG w Zakopanem. Czas poza służbą Basia spędza w domu przewodnika, gdzie jest traktowana jak domownik.

 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.