110 lat kina w nowosądeckim Sokole

Kino Sokół w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu obchodzi w tym roku wyjątkowy jubileusz. Historia kina w Sokole, sięga pierwszej dekady XX wieku, kiedy prywatni przedsiębiorcy wynajmowali salę w budynku Towarzystwa Gimnastycznego Sokół na prowadzenie „przedstawień kinowych”, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród nowosądeckiej publiczności. Chcąc przypomnieć te niezwykle ważne wydarzenia, Małopolskie Centrum Kultury Sokół przygotowało wyjątkowy program, który przeniesie nas w czasie do początków XX wieku. Gospodarze Sokoła zapraszają wszystkich miłośników X Muzy.

PROTEUSS1

8 listopada 2020, godz. 17:00
…NIE TYLKO O STARYM KINIE
autorskie spotkanie ze Stanisławem Janickim

Znawca kina, scenarzysta, reżyser, osobowość telewizyjna, autor i prowadzący program W starym kinie. Mistrz filmowych opowieści podczas autorskiego spotkania przybliży m.in. publiczności czasy początków polskiej kinematografii, opowie o narodzinach pierwszych rodzimych gwiazd (w tym Poli Negri) oraz o znaczeniu małych miasteczek dla rozwoju kultury filmowej. Nie zabraknie licznych anegdot z życia bohatera wieczoru. Spotkaniu towarzyszyć będą fragmenty filmów w reżyserii Stanisława Janickiego.

8 listopada 2020, godz. 19:00
pokaz filmu BESTIA z Polą Negri
Polska 1917, 63’
reżyseria: Aleksander Hertz
obsada: Pola Negri, Witold Kuncewicz, Jan Pawłowski, Mia Mara…
muzyka na żywo: Marcin Masecki – fortepian
wstęp: Stanisław Janicki fot. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Bestia jest jedynym i najstarszym zachowanym filmem z Polą Negri, który został zrealizowany w Polsce. Rola w tym filmie otworzyła aktorce drzwi do międzynarodowej kariery w Europie i Stanach Zjednoczonych.

W ramach obchodów jubileuszu 110-lecia kina w SOKOLE zaprezentowana zostanie odrestaurowana cyfrowo wersja filmu 4K z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Maseckiego, jednego z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych artystów polskiej sceny muzycznej. Pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, którego działalność obejmuje szerokie spektrum stylistyczne, a wirtuozowskie łączenie gatunków oraz łamanie granic między sztuką wysoką, a rozrywkową stały się jego znakami rozpoznawczymi.

Wydarzenia towarzyszące
Galeria Sztuki Sokół

6 – 30 listopada 2020
POLA NEGRI. LEGENDA KINA
wystawa ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi

Obchodom jubileuszu 110-lecia kina w Sokole towarzyszyć będzie biograficzna, retrospektywna wystawa ukazująca życie i twórczość Poli Negri. Wystawa zaprezentowana zostanie w formie plansz udostępnionych przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Ekspozycja przygotowana została w oparciu o materiały znajdujące się nie tylko w zbiorach polskich placówek muzealnych, ale również w bogatych zbiorach archiwalnych instytucji zagranicznych w tym m.in.: Deutsches Filminstitut, La Cinémathèque française, University of Southern California, Paramount Pictures.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie www.mcksokol.pl

Obchody „110-lecia kina w SOKOLE” odbędą się w ramach XXVI Sądeckiego Festiwalu Muzycznego IUBILAEI CANTUS.

zdjęcie: Narodowe Archiwum Cyfrowe

źródło: https://www.malopolska.pl/

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Studio DTS

Jak firmie, w której pracuje 1500 osób, udaje się zapanować nad koronawirusem? Czy pandemia mocno zaszkodziła branży kolejarskiej? Na te i inne pytania odpowiada gość Studia DTS Zbigniew Konieczek, prezes spółki Newag w Nowym Sączu.

Najczęściej wyświetlane

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]