Zwiedzanie cerkwi w Powroźniku zawieszone. Powodem – koronawirus

Zwiedzanie Cerkwi św. Jakuba w Powroźniku zawieszone do odwołania. Przewodnik czeka na wyniki testu wykrywającego koronawirusa.

,,W rodzinie miejscowego przewodnika i opiekuna jest osoba chora na Covid-19. Musimy poczekać na wyniki badań. Jeśli okaże się, że przewodnik zdrowy, bez narażenia gości będzie mógł wrócić do swojej pracy” – czytamy na stronie cerkwi na Facebooku.

Dawna Cerkiew Grekokatolicka pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku (gmina Muszyna) powstała w 1600 roku. Jej najstarszą częścią jest obecna zakrystia. Od 1951 roku budynek pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego.

W czerwcu 2013 roku cerkiew została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Od tamtej pory cieszy się dużym zainteresowaniem polskich i zagranicznych turystów. Budynek należy także do Szlaku Architektury Drewnianej. Cenne elementy świątyni to np. polichromia z 1607 roku w zakrystii, ikonostas z I połowy XVII wieku, czy różnego rodzaju ikony zdobiące wnętrze. W 2019 roku budynek został poddany pracom konserwatorskim.

fot. Cerkiew św. Jakuba w Powroźniku – Facebook

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.