Związkowiec Józef W. skazany za kradzież nadal jest przewodniczącym Solidarności w PKP Cargo

Uprawomocnił się wyrok skazujący sądeckiego związkowca  – Józefa W. za kradzież. Józef W. nadal jest przewodniczącym NSZZ “Solidarność” w PKP Cargo. 

– Sąd Okręgowy w Nowym Sączu utrzymał wyrok z dnia 30 marca tego roku skazujący Józefa W. na karę grzywny. Od wyroku odwoływał się obrońca Józefa W. Argumenty nie były jednak przekonujące. Ani adwokat, ani skazany nie wnioskowali o pisemne uzasadnienie wyroku – tłumaczy Bogdan Kijak, rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

Historia, która skończyła się w sądzie ma swój początek w lipcu 2013 r., kiedy to rozeszła się wieść o gigantycznych zarobkach sądeckiego związkowca. Jako pomocnik maszynisty miał zarabiać dziesięciokrotnie więcej niż inne osoby na tym samym stanowisku – nawet ok. 38 tys. zł miesięcznie. Rocznie około 270 tys. zł. Podczas audytu, który zleciła spółka PKP Cargo stwierdzono szereg nieprawidłowości. Zarząd PKP zarzucił Józefowi W. poświadczanie nieprawdy oraz kradzież materiałów budowlanych, między innymi kostki brukowej. W sierpniu 2013 r. związkowca dyscyplinarnie zwolniono  z pracy. Pomimo to, w marcu 2014 r. ponownie został wybrany na szefa zakładowej „S”.

O sprawie pisaliśmy w tekście: Nowy Sącz: związkowiec Józef W. skazany za wyłudzenie 

W Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu toczy się nadal odrębne postępowanie dotyczące przewodniczącego “Solidarności” w PKP Cargo.

– Sprawa dotycząca poświadczania nieprawdy oraz fałszowania kart pracy nadal jest w toku – mówi Bogdan Kijak.

Józef W. domagał się przywrócenia do pracy. 10 grudnia 2015 roku zwrócił się w tej sprawie ze skargą do Sądu Najwyższego. Sąd jednak oddalił skargę. Czy pomimo wyroku skazującego Józef W. może być nadal członkiem oraz przewodniczącym Solidarności w zakładzie pracy, z którego został zwolniony?

– Oczywiście, że tak. Nie ma ku temu żadnych przeszkód. To członkowie związku decydują, czy osoba z wyrokiem może być członkiem Solidarności, czy też nie. Jeśli im to nie przeszkadza, to nie ma problemu.  Nie ma żadnego oficjalnego zapisu statutowego, który ograniczałby możliwość pozostawania w Związku osobom z wyrokami – tłumaczy rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” Marek Lewandowski.

-Potwierdzam, że przewodniczącym “Solidarności” w PKP Cargo w Nowym Sączu jest na chwilę obecną Józef Wilk. Niedługo będziemy mieli wybory, może sytuacja się zmieni – mówi Krzysztof Kotowicz, kierownik Oddziału Nr 1 Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” w Nowym Sączu.

Fot. Ilustracyjne – pixabay

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.