Znów włączają myślenie

Znów włączają myślenie

Blisko 300 uczniów z terenu Nowego Sącza i Powiatu Nowosądeckiego wzięło udział w drugim wykładzie zorganizowanym w ramach V edycji projektu „Włącz myślenie. Postaw na przedsiębiorczość”. Zajęcia odbyły się w auli Wyższej Szkoły Biznesu – NLU w Nowym Sączu. 

Projekt oferuje wykłady z wiedzy ekonomicznej, warsztaty z przedsiębiorczości, udział w konkursie „Pomysł kluczem do sukcesu – II” oraz udział w gali finałowej. Sobotni wykład poprowadził przedsiębiorca Wojciech Krupa z Organizacji Hotel Cluster. Tłumaczył podstawy „alfabetu biznesowego”: jak zarabiać pieniądze, czym się różni „bogactwo” od „wolności finansowej”, jak założyć firmę nie mając na to żadnych środków, skąd wziąć na to kapitał i czym są dźwignie finansowe.

Bogactwo jest pojęciem względnym, powstającym z porównywania swojego stanu posiadania z innymi. Nie zapewnia poczucia szczęścia, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto ma więcej. Szczęście daje wolność finansowa, która nie zależy od wysokości dochodów, tylko od tego czy zaspokajamy wszystkie swoje potrzeby – tłumaczył Wojciech Krupa.

Prowadzący zaprosił młodzież do dyskusji. – Aktywa to rzeczy, które przysparzają nam pieniędzy, pasywa te pieniądze z kieszeni wyciągają. Wymieńcie jakieś aktywa i pasywa – prosił Wojciech Krupa.

Telefon komórkowy może być i pasywem i aktywem – dzielił się swoimi przemyśleniami jeden ze słuchaczy. – Jeżeli służy tylko do plotkowania z koleżanką o ostatnim odcinku ulubionego serialu, to jest pasywem, bo trzeba płacić abonament, a nie przynosi on żadnego dochodu. Jeżeli ten sam telefon wykorzystujemy do kontaktów biznesowych, umawiania interesów, to jest aktywem, bo jest narzędziem służącym do zarabiania pieniędzy. Podobnie jest z domem czy samochodem.

Przedsiębiorca zachęcał słuchaczy do rozwijania swoich pasji i zainteresowań, które w przyszłości mogą  przerodzić się w dobrze prosperujące firmy. Uczniowie odpowiadali potem na pytanie, co zapamiętali z wykładu.

Kinga Ogorzałek z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Marii Konopnickiej napisała:

– Osoba przedsiębiorcza musi walczyć o swoje, aby nie skończyć sprzedając obwarzanki i lepiej prowadzić własny biznes, niż być pracownikiem.

Ania Szlagowska z Zespołu Szkół Katolickich im. bł. P. J. Frassati odpowiedziała:

– Jesteśmy najważniejsi, najpierw należy płacić sobie, a pracować należy tak, żeby nie być robotem.

Bronisław Krzyściak z Zespołu Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej:

– Warto popracować nawet za darmo, bez wynagrodzenia. Przekonać do siebie pracodawcę i dać z siebie coś więcej niż minimum.

Wojciech Ryniewicz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Marii Konopnickiej napisał z kolei:

– Ważnym elementem pracy jest odpoczynek. W pracy trzeba się spełniać. Najważniejsze są ambicje.

Źródło i fot. Wydział Przedsiębiorczości i Funduszy Zewnętrznych UM NS.

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama