Znów ostrzeżenie o zanieczyszczeniu powietrza w Nowym Sączu i zakaz używania kominków

Znów ostrzeżenie o zanieczyszczeniu powietrza w Nowym Sączu i zakaz używania kominków

Dzisiaj znowu wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące zanieczyszczenia powietrza w Nowym Sączu. Przypominamy, że w związku z tym na terenie miasta obowiązuje zakaz używania kominków.

W mieście przekroczony może zostać dopuszczalny poziom pyłu PM10. Powodem jest zwiększona emisja zanieczyszczeń, związana z trwającym sezonem grzewczym, oraz niekorzystne warunki meteorologiczne.

Z tego powodu w mieście nie wolno dziś używać kominków i ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel lub drewno, jak kozy, czy piece kaflowe, jeżeli nie stanowią jedynego źródła ciepła.

Zgodnie z zaleceniami, władze miasta zobowiązane są też do prowadzenia intensywnych kontroli, aby zapobiegać spalaniu odpadów.

Ostrzeżenie obowiązuje dzisiaj od godz. 06.00 do 24.00.

W tym czasie należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, zwłaszcza kiedy odczuwa się pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła, ale także ograniczyć wietrzenie pomieszczeń.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby o większej wrażliwości na zanieczyszczenie powietrza, czyli dzieci i młodzież, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami układu oddechowego lub krwionośnego, a także zawodowo narażone na zapylenie oraz osoby palące papierosy i bierni palacze. U chorych na astmę dolegliwości mogą się nasilić.

Sądecczyzna: w smogowe dni będzie zakaz palenia w kominkach. Tak zdecydowali radni województwa

fot. ilustr. pixabay

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama