Zmarła porucznik Helena Wiktor ps. ,,Konwalia”

Zmarła porucznik Helena Wiktor ps. ,,Konwalia”

We wtorek (19 kwietnia) bliscy pożegnają porucznik Helenę Wiktor. Działała jako łączniczka pod pseudonimem ,,Konwalia”. Zmarła 11 kwietnia w wieku 93 lat.

Helena Wiktor urodziła się w 1928 roku w Popardowej jako córka Jana i Marii z domu Zaczyk. Mieszkała w Maciejowej.

Była ostatnią łączniczką „Żandarmerii PPAN” Stanisława Pióry ps. „Emir”. Jej zadaniem było między innymi noszenie meldunków i leków dla partyzantów. Pomagała również w przenoszeniu broni.

Została aresztowana we wrześniu 1948 roku. Przeszła brutalne śledztwo, po którym w grudniu tego samego roku Sąd Wojskowy skazał ją na pięć lat więzienia. Ostatecznie odzyskała wolność po trzech latach, trzech miesiącach i tygodniu, a w latach 90. decyzją  Sądu Okręgowego w Krakowie komunistyczny wyrok został unieważniony.

Ostatnie pożegnanie śp. Heleny odbędzie się we wtorek (19 kwietnia). Ciało zmarłej zostanie wprowadzone do Kościoła Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Maciejowej o godzinie 14:30. Najpierw odmówiony zostanie różaniec w intencji zmarłej, a o godzinie 15:00 rozpocznie się msza pogrzebowa. Następnie jej ciało spocznie na miejscowym cmentarzu.

Różaniec w intencji zmarłej odprawiany będzie o godzinie 18:00 w kaplicy przy cmentarzu w Maciejowej w dniach: 15, 16, 17 i 18 kwietnia.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.