Zmarła Maria Giza-Podgórska. Podporucznik AK miała 100 lat

Zmarła Maria Giza-Podgórska. Podporucznik AK miała 100 lat

Dzisiaj, 23 grudnia br., odeszła Maria Giza-Podgórska – łącznika Armii Krajowej w stopniu podporucznika. Nowosądeczanka, oddana kraju patriotka, córka generała Józefa Gizy oraz żołnierz Polski Podziemnej. 21 listopada skończyła 100 lat. Oficjalny komunikat w tej sprawie wydało Biuro Prasowe miasta Nowego Sącza.

Była żywym i chodzącym świadkiem najnowszej historii Ziemi Sądeckiej oraz Polski. Urodziła się ponad sto lat temu, a dokładniej 21 listopada 1921 roku jako córka generała Józefa Gizy i Wiktorii ze Szkaradków. Uczęszczała do szkół w Nowym Sączu, Iwieńcu, Brześciu nad Bugiem, Sanoku i Bielsku-Białej. Maturę zdała w maju 1939 roku w Katowicach, w liceum humanistycznym.

W czasie trwania II wojny światowej pracowała w Urzędzie Gminy w Nowym Sączu i Starostwie Powiatowym (w Biurze Nadzoru Cen). Jako przedwojenna harcerka była zaangażowana w konspiracyjny ruch oporu, roznosząc komunikaty z nasłuchu tajnych radiostacji oraz prasę podziemną. Jako łącznika AK, ps. „Maja” – wydelegowana została na region Gorlice. Dostarczała tam najważniejsze meldunki, przemieszczając się z Nowego Sącza na rowerze, pociągiem lub chodząc pieszo.

Biegle władała trzema językami – niemieckim, angielskim i łaciną. Po wojnie była słuchaczką Wydziału Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. 

Do 1981 roku pracowała w Rejonie Dróg Publicznych w Nowym Sączu. To w tym wydziale była jedną ze współzałożycielek NSZZ „Solidarność”.

Po przejściu na emeryturze zajęła się działalnością edukacyjną, a także literacką i pamiętnikarską. To spod jej pióra wyszła pierwsza biografia jej ojca (gen. Gizy) pt. „Z Sącza rodem”.

Za swojego życia została uhonorowana wieloma odznaczeniami, w tym tytułem zasłużonego dla Gminy Chełmiec, dyplomem Starosty Nowosądeckiego czy Tarczą Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”.

fot. Jerzy Leśniak

Reklama