Zmarła Maria Giza-Podgórska. Podporucznik AK miała 100 lat

Dzisiaj, 23 grudnia br., odeszła Maria Giza-Podgórska – łącznika Armii Krajowej w stopniu podporucznika. Nowosądeczanka, oddana kraju patriotka, córka generała Józefa Gizy oraz żołnierz Polski Podziemnej. 21 listopada skończyła 100 lat. Oficjalny komunikat w tej sprawie wydało Biuro Prasowe miasta Nowego Sącza.

Była żywym i chodzącym świadkiem najnowszej historii Ziemi Sądeckiej oraz Polski. Urodziła się ponad sto lat temu, a dokładniej 21 listopada 1921 roku jako córka generała Józefa Gizy i Wiktorii ze Szkaradków. Uczęszczała do szkół w Nowym Sączu, Iwieńcu, Brześciu nad Bugiem, Sanoku i Bielsku-Białej. Maturę zdała w maju 1939 roku w Katowicach, w liceum humanistycznym.

W czasie trwania II wojny światowej pracowała w Urzędzie Gminy w Nowym Sączu i Starostwie Powiatowym (w Biurze Nadzoru Cen). Jako przedwojenna harcerka była zaangażowana w konspiracyjny ruch oporu, roznosząc komunikaty z nasłuchu tajnych radiostacji oraz prasę podziemną. Jako łącznika AK, ps. “Maja” – wydelegowana została na region Gorlice. Dostarczała tam najważniejsze meldunki, przemieszczając się z Nowego Sącza na rowerze, pociągiem lub chodząc pieszo.

Biegle władała trzema językami – niemieckim, angielskim i łaciną. Po wojnie była słuchaczką Wydziału Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. 

Do 1981 roku pracowała w Rejonie Dróg Publicznych w Nowym Sączu. To w tym wydziale była jedną ze współzałożycielek NSZZ “Solidarność”.

Po przejściu na emeryturze zajęła się działalnością edukacyjną, a także literacką i pamiętnikarską. To spod jej pióra wyszła pierwsza biografia jej ojca (gen. Gizy) pt. “Z Sącza rodem”.

Za swojego życia została uhonorowana wieloma odznaczeniami, w tym tytułem zasłużonego dla Gminy Chełmiec, dyplomem Starosty Nowosądeckiego czy Tarczą Herbową “Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”.

fot. Jerzy Leśniak

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.