Zmarł Marian Cycoń – były poseł, burmistrz Starego Sącza i prezydent Nowego Sącza

Zmarł Marian Cycoń – były poseł, burmistrz Starego Sącza i prezydent Nowego Sącza

W wieku 80 lat zmarł wieloletni burmistrz Starego Sącza, prezydent Nowego Sącza oraz poseł Marian Cycoń. O jego śmierci poinformowano na oficjalnej stronie urzędu miasta Starego Sącza. 

Marian Cycoń urodził się 17 lipca 1940 roku w Barcicach Dolnych. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu, później WSP Gdańsk. Pracował jako: kierownik Poradni Wychowawczo-Zawodowej w Limanowej, a później w Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu (1975-1979). Od 1979-1988 był naczelnikiem Piwnicznej-Zdroju.  Następnie został prezydentem Nowego Sącza (1988-1990) i wiceprezydentem w latach 1990-1995. Burmistrzem Starego Sącza został w 1995 roku i funkcję tę sprawował do 1998 roku. Ponownie został gospodarzem grodu świętej Kingi w 2002 roku. Jego kadencja zakończyła się w 2011 roku.

Był radnym powiatu nowosądeckiego w latach 1998-2002. Animator kontaktów partnerskich Nowego i Starego Sącza ze Schwerte, Menconico, Ness Zione i Lewoczą. Posłem został w 1997 roku. Do Sejmu dostał się startując z listy Unii Wolności jako bezpartyjny kandydat. Mandat swój sprawował do 2001 roku. Dziesięć lat później ponownie został posłem. Wówczas udało mu się dostać do parlamentu startując z listy Platformy Obywatelskiej.

Znany był również z podejmowania wielu przedsięwzięć komunalnych na Sądecczyźnie. Zainicjował budowę: osiedla Uwrocie w Piwnicznej-Zdroju, pierwszego składowiska odpadów w Dolinie Popradu, szkół w Łomnicy-Zdroju i Woli Kroguleckiej, nowych sal gimnastycznych, mostów w Barcicach i Starym Sączu-Brzeznej. Przyczynił się również do telefonizacji i modernizacji infrastruktury Starego Sącza i okolic, a także przebudowy starosądeckiego rynku i renowacji klasztoru klarysek.

Marian Cycoń został Honorowym Prezesem Towarzystwa Miłośników Starego Sącza i Honorowym Obywatelem Starego Sącza (2007). W 2009 roku odznaczono go medalem ,,Del Regno Servire”. Zmarł mając 80 lat.

Fot. Jerzy Cebula; zdjęcie w nagłówku: Urząd Gminy Stary Sącz/
Źródło informacji o zmarłym: Nowa Encyklopedia Sądecka Jerzego Leśnika   

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

WAŻNE !

Najlepszy kierowca Małopolski 2022. Kto został zwycięzcą?

FOR HEROES [ZWIASTUN]. Premiera w MCK SOKÓŁ już 6 października

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama