Zmarł ks. Ryszard Kurek- były kapelan Sióstr Niepokalanek w Nowym Sączu

Zmarł ks. Ryszard Kurek- były kapelan Sióstr Niepokalanek w Nowym Sączu

W wieku 76 lat, w 52 roku kapłaństwa, zmarł ks. prałat dr Ryszard Kurek – były kapelan Sióstr Niepokalanek w Nowym Sączu. Duchowny przez lata związany był z Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Odszedł 28 marca. 

Ksiądz Kurek urodził się 8 kwietnia 1948 roku w Gumniskach. Maturę zdał w 1966 roku w Bochni. Po niej wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1972 roku z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w Tarnowie.

Był wikariuszem w parafiach: Szczucin oraz Tarnów – Katedra. W latach 1974-1983 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie oraz w Rzymie. Pełnił funkcję ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, wykładowcy w Wyższym Instytucie Wiedzy Religijnej w Tarnowie, dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej, a także ojca duchownego i wykładowcy w Wyższym Seminarium Duchownym w Ełku oraz ojca duchownego w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

,,1 stycznia 2004 roku został mianowany administratorem domu Ledóchowskich w Lipnicy Murowanej oraz kapelanem tamtejszej wspólnoty Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Z dniem 15 stycznia 2005 roku podjął obowiązki kapelana domu zakonnego Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP w Nowym Sączu. W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1986 diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w roku 1991 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. W 1997 roku został mianowany Kanonikiem Honorowym Sejmeńskiej Kapituły Kolegiackiej, zaś w 2002 roku został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości” – czytamy w komunikacie kurii diecezji tarnowskiej.

Duchowny zmarł 28 marca. Msza św. żałobna zostanie odprawiona w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie w piątek (5 kwietnia) o godz. 17.00, a msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Niepokalanej (Sanktuarium św. Rity) w Nowym Sączu o godz. 11.00. Po niej ciało duchownego zostanie złożone na cmentarzu klasztornym.

Czytaj także: Zwiedzanie budowanego stadionu Sandecji [FILM]

Fot. p
Źródło: Diecezja Tarnowska

Reklama