Zmarł Augustyn Leśniak

Już brakło mu sił, aby walczyć z chorobą. Odszedł do lepszego świata w Wielką Niedzielę. Przeżył pięknie i pracowicie 86 lat.

Urodził się 6 IV 1931. w Świniarsku. Uczył się w sądeckim „Chrobrym”.  „W latach 1945-1950 ukończył ówczesne 4-letnie gimnazjum i 2-letnie liceum zdając maturę z samymi piątkami. Następnie studiował w Akademii Ekonomicznej i na UJ w Krakowie. Był ekonomistą i historykiem. Pisał przewodniki i opracowania z dziejów naszego miasta i regionu”  – wspomina go społeczność Zespołu Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu.

Z inicjatywy Augustyna Leśniaka IV LO, a potem Akademickie Gimnazjum i Liceum stało się spadkobiercą tradycji przedwojennej Szkoły Chrobrego, którą zlikwidowano w 1950 r.

Pracował w Sądeckich Zakładach Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego, Sądeckich Zakładach Elektro-Węglowych i Sądeckich Zakładach Naprawy Samochodów.

Jako wytrwały popularyzator historii miasta i regionu publikował w „Roczniku Sądeckim”, a wspólnie z synem – Jerzym Leśniakiem stworzył wydaną w 2000 r. „Encyklopedię Sądecką”.

Wiele serca poświęcił też pracy w samorządzie sądeckiej Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Uroczystości pogrzebowe ś.p. Augustyna Leśniaka odbędą się w środę, 19 kwietnia o godz. 12. na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu.

 

fot.  z arch. Zespołu Szkół Akademickich im B. Chrobrego

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.