Zmarł artysta-rzeźbiarz Jan Deker. Miał 85 lat

Zmarł artysta-rzeźbiarz Jan Deker. Miał 85 lat

Jan Deker, rzeźbiarz

W wieku 85 lat zmarł Jan Deker – artysta rodem z Nowego Sącza. Mieszkał i tworzył w Znamirowicach nad Jeziorem Rożnowskim. O jego śmierci poinformowało TPSP Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu, którego był Honorowym Członkiem. 

Jan Deker urodził się 20 maja 1937 roku w Nowym Sączu. Z zawodu był szkutnikiem. Jak czytamy na stronie Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososiny Dolnej, rzeźbą zaczął się zajmować w 1981 roku. Rzeźbił głównie w lipie oraz w twardym drewnie typu: buk, jesion, dąb. Tworzył rzeźby figuralne o tematyce sakralnej i erotycznej. W domu w Znamirowicach posiadał dużą kolekcję rzeźb, którą chętnie udostępniał zwiedzającym. Rzeźby a także obrazy autorstwa Jana Dekera można było obejrzeć w marcu 2019 r. w Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna. Artysta zmarł 26 listopada.

,,Długoletni działacz społeczny pracował na rzecz artystów z naszego regionu. Do ostatnich swoich dni rzeźbił. Kochał swoją pasję, a jego dom, to galeria rysunków i rzeźb – około 300 sztuk. (…) Otoczmy jego duszę wsparciem modlitewnym, a rodzinie przekazujemy wyrazy współczucia i smutki. Wieczne odpoczywanie racz mu dać panie a światłość wiekuista niechaj mu świeci” – żegna się z artystą w mediach społecznościowych Zarząd nowosądeckiego TPSP.

Pogrzeb zmarłego artysty odbędzie się 3 grudnia o godzinie 11:00 w kościele parafialnym w Tabaszowej.

Wywiad z artystą przeczytacie —> Tutaj. 

Czytaj także: W wieku zaledwie 38 lat zmarł Artur Bielski, pracownik Straży Gminnej w Chełmcu

Źródło/ Fot.: TPSP/
CKiP gminy Łososina Dolna

 

Share on twitter
Share on facebook