Zmarł Alojzy Cabała, były dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu

Zmarł Alojzy Cabała, były dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu

Alojzy Cabała

Dzisiaj (wtorek, 31 maja) w wieku 81 lat zmarł Alojzy Cabała – historyk sztuki, muzealnik oraz konserwator zabytków. W latach 1973-1980 był dyrektorem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. 

Alojzy Cabała urodził się 6 grudnia 1940 r. w Nowym Sączu. Tu uczęszczał do szkoły podstawowej oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej. Po studiach z muzealnictwa i historii sztuki na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu wrócił do rodzinnego miasta. Pracował jako powiatowy konserwator zabytków, wicedyrektor a następnie dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu (lata 1973-1980).

– Alka poznałem we wrześniu 1981 roku, kiedy przyjmował mnie do pierwszej po mych studiach pracy – właśnie w Biurze Badań i Dokumentacji Zabytków w Krośnie, wówczas z siedzibą w oficynie dworskiej w Krościenku Wyżnym (później na Rynku w Krośnie). Pionierski okres pracy w tej instytucji zapamiętałem na zawsze, podobnie jak niezwykle twórczą, inspirującą i towarzysko niezapomnianą atmosferę, którą tworzył wokół siebie Alek w zespole ludzi, którymi kierował – napisał w mediach społecznościowych etnograf, dr Tadeusz Łopatkiewicz.

Alojzy Cabała był współzałożycielem sądeckiego skansenu, Galerii Marii Ritter, inicjatorem „Wieczorów Muzealnych”, następnie dyrektorem Biura Badań i Dokumentacji Zabytków oraz wojewódzkim konserwatorem zabytków w Krośnie (lata 1981-1998). Badacz ikon i sztuki cerkiewnej, współautor rewaloryzacji starówki nowosądeckiej, przewodnik PTTK. Publikował w „Roczniku Sądeckim”.

Biogram za: „Nowa Encyklopedia Sądecka” Jerzego Leśniaka

Fot. Wacław Turek

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.