Złamana noga, poparzona ręka, dłoń odcięta siekierą i pilna potrzeba resuscytacji… Młodzi strażacy pokazali, jak potrafią ratować

Złamana noga, poparzona ręka, dłoń odcięta siekierą i pilna potrzeba resuscytacji… Młodzi strażacy pokazali, jak potrafią ratować

zawody MDP

Jak radzić sobie w przypadku zadławienia? Co zrobić, gdy ktoś straci przytomność? Jak postępować w sytuacji silnego poparzenia? W jaki sposób zabezpieczyć odciętą dłoń? Z takimi i innymi wyzwaniami zmierzyli się wczoraj (29 maja) młodzi strażacy z Sądecczyzny. Zwycięzcy rywalizacji już za kilka dni będą reprezentować nasz region na etapie wojewódzkim.

Jak zaznaczał komendant miejski PSP w Nowym Sączu st. bryg. Paweł Motyka, Powiatowe Młodzieżowe Zawody w ratownictwie w ramach pierwszej pomocy miały miejsce na Sądecczyźnie po raz pierwszy, więc wzorowano się na założeniach zawodów wojewódzkich. W planach jest, aby powiatowa rywalizacja dla młodzieży odbywała się co dwa lata.

28 maja w Mogilnie w gminie Korzenna pojawiło się czternaście czteroosobowych drużyn z MDP z całego powiatu. Na boisku sportowym czekało na nich kilka stanowisk z zadaniami praktycznymi oraz test wiedzy teoretycznej. Przy każdym stanowisku strażak opisywał młodym druhom sytuację, a oni musieli pokazać, jak sobie w niej poradzą i udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy, wykorzystując dostępny sprzęt.

Sztuczne rany i przedmioty przygotowane w scenografii do każdej z symulacji zdecydowanie uatrakcyjniały zadania. Wśród nich były takie wyzwania jak wypadek rowerowy i złamanie otwarte nogi, silne poparzenie ręki, dłoń odcięta siekierą podczas prac przy drewnie, zakrztuszenie, czy też człowiek, który stracił przytomność i wymaga resuscytacji.

To było bardzo ciekawe przeżycie. Panowała fajna atmosfera. Nie było tak trudno. Myślę, że takie umiejętności przydadzą się nam w przyszłości. Wiedziałabym już, jak zachować się w podobnych sytuacjach, więc warto brać udział w takich zawodach i uczyć się pierwszej pomocy – mówiła nam Martyna Zając z OSP Korzenna, jedna z uczestniczek.

Uczestnicy za wykonane zadania otrzymywali punkty, ponadto jedna osoba z każdej drużyny rozwiązywała pisemny test wiedzy. Wszystko to składało się na końcowy wynik.

Zwycięzcami okazali się młodzi druhowie z MDP Grybów-Biała. Będą oni reprezentować powiat nowosądecki na zawodach wojewódzkich, które odbędą się 1 czerwca w Zakliczynie.

Drugie miejsce zajęła drużyna ze Starej Wsi, a jako trzeci na podium stanęli przedstawiciele MDP Tylicz/Muszynka. Na najlepsze zespoły czekały dyplomy, puchary, a także nagrody finansowe.

Pozostałe wyniki przedstawiały się następująco:

IV miejsce – Olszanka,
V miejsce – Królowa Górna,
VI miejsce – Łososina Dolna,
VII miejsce – Niskowa,
VIII miejsce – Piwniczna Zdrój,
IX miejsce – Głębokie,
X miejsce – Korzenna,
XI miejsce – Mogilno,
XII miejsce – Łabowa,
XIII miejsce – Gródek n/Dunajcem,
XIV miejsce – Kadcza.

Zapraszamy do obejrzenia obszernej galerii zdjęć z wydarzenia.

Czytaj też: Pluszowi ratownicy będą wspierać dzieci za sprawą sądeckich fundacji

Reklama