Ziemia wokół sądeckiego zamku pełna skarbów…

Ziemia wokół sądeckiego zamku pełna skarbów…

baszta kowalska

Badania archeologiczne prowadzone w rejonie ruin sądeckiego zamku dostarczają co roku bezcennych informacji o samej budowli i jej otoczeniu w minionych wiekach.  Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego podsumowała prace prowadzone w 2022 roku. Odnalezione podczas tych prac artefakty będą służyć jako eksponaty muzealne.

W stopniowo zdejmowanych warstwach gruntu ujawniono wiele interesujących przedmiotów z przeszłości. Z wykopu udało się wydobyć m.in fragmenty naczyń z okresu średniowiecza, naczynia prehistoryczne w tym także narzędzia krzemienne. Z głębszych partii wydobyto między innymi denar Kazimierza Wielkiego i Zygmunta III Wazy, naczynia z epoki brązu i narzędzia z epoki kamienia.

Odkryto też unikalną monetę Aba Amadeja – to jeden z najrzadszych numizmatów w skali europejskiej. Znaleziono ją w warstwach archeologicznych wewnątrz budynku, co może być kluczowym dowodem na to, że zamek istniał już w trakcie lokowania Nowego Sącza w 1292 r., a nawet wcześniej.

Odnalezione zostały również ślady po drewnianych konstrukcjach, które mogą pochodzić sprzed lokacji miasta. Wszystkie znaleziska poddawane są czyszczeniu, opisowi i katalogowaniu. Odkryto również ślady z II Wojny Światowej – niemieckie okopy, które przebiegają na krawędzi skarpy zamkowej.

Zgromadzone materiały i wyniki prac archeologów, będą wykorzystywane w dalszych badaniach naukowych i projektach architektonicznych. Na liście tych projektów jest… odbudowa zamku.

czytaj także:

strzałka w dół

Justyna Kowalczyk obchodzi dziś swoje 40. urodziny (zdjęcia)

 

 

źródło: Biuro Prasowe i Promocji Urzędu Miasta

zdj. DSZ

 

ikona strony głównej dts24

Share on twitter
Share on facebook