Zielona kometa zbliża się do Ziemi. W Chełmcu już się na nią szykują…

Zielona kometa zbliża się do Ziemi. W Chełmcu już się na nią szykują…

kometa

Obecnie kometa znajduje się około 100 milionów kilometrów od Ziemi, ale na przełomie stycznia i lutego a dokładniej –  1 lutego 2023 r. znajdzie się w odległości 42 mln km. To wciąż ogromny dystans, ale w zupełności wystarczy, by dojrzeć ją gołym okiem. Zielona Kometa była ostatni raz widoczna z Ziemi przeszło 50 tysięcy lat temu!

Zielona kometa C/2022 E3 (ZTF) to kometa, odkryta niespełna rok temu, w marcu 2022 roku. Wypatrzyła ją kalifornijska jednostka Zwicky Transient Facility – stąd zawarty w nazwie skrót. Kometa ta jest ponadprzeciętnej urody. Jej głowa lśni intensywnym zielonym światłem, prawdopodobnie wytwarzanym przez znajdujący się w jej składzie dwuatomowy węgiel. Charakterystyczna smuga i długi ogon sprawiają, że nie da się jej pomylić z żadnym innym obiektem i powinna być widoczna z Ziemi gołym okiem.

W dniach, kiedy kometa będzie w perygeum, czyli najbliżej naszej planety, w  ASTRO CENTRUM w Chełmcu planowane są nocne obserwacje nieba. Dokładna data niestety nie jest znana, gdyż jej położenie będzie się zmieniać. Śledźcie na bieżąco informacje zawarte na facebooku Astro Centrum a jeśli chcecie spróbować wypatrzeć zielone cudo samodzielnie, szykujcie lornetki, lunety i trzymajcie kciuki za bezchmurne niebo!

czytaj także: Limanowa szykuje atrakcje na 31. Finał WOŚP. „Będziemy obchodzić święto dobroczynności”

fot: pexels.com; Astrocentrum

 

Share on twitter
Share on facebook