Kompozytor, który pływa pod prąd

Kompozytor, który pływa pod prąd

Bobowa ma wielkie szczęście do niezwykłych postaci. Można tu czerpać garściami. Gdyby jednak ktoś wpadł na pomysł, by przeprowadzić światowy sondaż, które z nazwisk związanych z Bobową jest najbardziej rozpoznawalne, wygrałby bezapelacyjnie Zbigniew Preisner.

[…] Światowej sławy kompozytor nigdy nie zapomniał o swojej bobowskiej szkole. W latach 90. był gościem specjalnym organizowanego w liceum Konkursu Twórczości Własnej o Miecz Zygmunta, a laureatowi fundował stypendium w wysokości tysiąca dolarów, co jeszcze ćwierć wieku później robi wrażenie. Preisner każdego roku przywoził do Bobowej piwnicznych artystów, których inne miasteczka tej wielkości mogły co najwyżej oglądać w telewizji. Podczas edycji w 1995 r. chory Piotr Skrzynecki, nie mogąc przyjechać do Bobowej, poprosił Aleksandrę Maurer o odczytanie swojego krótkiego listu. Tych kilka słów, to jeden z największych komplementów, jakich miasteczko się doczekało w swojej długiej historii:

„(…) Olu, nie zapomnij powiedzieć jak niebiańskim, niezwykłym wydarzeniem jest dla Kabaretu Krakowa i całego świata Bobowa(…)”.

Więcej na temat Zbigniewa Preisnera i jego związków z Bobową przeczytasz w I tomie „Zeszytów Bobowskich”

Możesz je kupić TERAZ za posrednictwem ALLEGRO

lub osobiście – w naszej redakcji.

Zapraszamy!

 

Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama