,,Zawsze jest pora i widzieć i mówić prawdę”. Narodowe Czytanie w Nowym Sączu [ZAPOWIEDŹ]

,,Zawsze jest pora i widzieć i mówić prawdę”. Narodowe Czytanie w Nowym Sączu [ZAPOWIEDŹ]

Amfiteatr w Nowym Sączu na kilka chwil przemieni się w Korczyn. 9 września (sobota) będzie można spotkać się tam z rodzinami Bohatyrowiczów i Korczyńskich, na nowo odkryć atmosferę dzieła Elizy Orzeszkowej oraz pięknie opisaną przez nią nadniemeńską przyrodę. Słuchacze mogą spodziewać się poczęstunku, dzięki któremu poczują się jak na prawdziwym podwieczorku w Korczynie.

– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – zaznaczał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

9 września o godzinie 17:00 Amfiteatr w Parku Strzeleckim w Nowym Sączu za sprawą Narodowego Czytania umożliwi podróż w czasie i przestrzeni. Na uczestników spotkania czekać będzie poczęstunek, aby mogli poczuć się jak na podwieczorku w Korczynie.

Kto pojawi się na Narodowym Czytaniu?

W rozmowie z redakcją dts24 Małgorzata Stobierska z Miejskiego Ośrodku Kultury zdradza nam jakie osoby użyczą swego głosy aby przenieść sądeczan do nadniemeńskiego krajobrazu. Będą to m.in.: wiceprezydent Magdalena Majka, sekretarz miasta Piotr Lachowicz, skarbnik Renata Seruga-Tokarz, posłanka Anna Paluch, profesor Anna Listwan oraz aktorzy Teatru Robotniczego: Marcin Iwański, Leszek Gieniec, Magdalena Zychowicz…

fot. MOK/prezydent.pl

Czytaj też:

Niesamowita przygoda z książką! Akcja ,,Kolej na książkę, książka na kolej” [ZDJĘCIA]