Zatrzymał go przypadkowy kierowca. 30-latek odpowie nie tylko za jazdę pod wpływem alkoholu

Zatrzymał go przypadkowy kierowca. 30-latek odpowie nie tylko za jazdę pod wpływem alkoholu

kajdanki oraz kluczyk do samochodu położone na okładce akt

Kierowca forda jechał „zygzakiem” przez gminę Łabowa. Potencjalnej tragedii zapobiegł inny kierujący, który uniemożliwił nietrzeźwemu mężczyźnie dalszą jazdę. Policjanci szybko jednak ustalili, że 30-latek ma znacznie więcej na sumieniu, a alkohol to nie jedyny powód, dla którego w ogóle nie powinien wsiadać za kółko.

Do sytuacji doszło w ubiegły piątek (16 lutego) około godziny 22:30. Pewien mieszkaniec Sądecczyzny wracał wtedy do domu drogą krajową nr 75. W Maciejowej (gm. Łabowa) spostrzegł, że osoba kierująca fordem jedzie „zygzakiem”, wjeżdżając też na pobocze.

Mężczyzna zaczął podejrzewać, że ów kierowca może być pijany. Kiedy więc w Łabowej ford zjechał na parking, czujny Sądeczanin również się tam zatrzymał, żeby sprawdzić swoje przypuszczenia. Zachowanie kierującego fordem potwierdziło te podejrzenia, więc mężczyzna zabrał kluczyki ze stacyjki i powiadomił o sytuacji służby.

Funkcjonariusze, którzy przyjechali na miejsce, przeprowadzili badanie trzeźwości. Kontrolowany kierowca – 30-letni mieszkaniec powiatu krakowskiego – miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Jak się okazało po sprawdzeniu w policyjnych systemach, mężczyzna ma trzy aktywne (w tym dwa dożywotnie) orzeczone przez sądy zakazy prowadzenia pojazdów, które w dwóch przypadkach obejmują wszelkie pojazdy mechaniczne. Ma również decyzję starosty o dożywotnim cofnięciu uprawnień.

– Oprócz tego policjanci ustalili, że 30-latek jest poszukiwany listem gończym wydanym przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Krowodrzy oraz zarządzeniem Sądu Rejonowego w Miechowie w celu zatrzymania i doprowadzenia do najbliższego zakładu karnego, z uwagi na to, że ma zasądzoną karę łącznie 26 miesięcy pozbawienia wolności – relacjonuje Aneta Izworska z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Mężczyzna trafił do sądeckiego zakładu karnego. Za jazdę w stanie nietrzeźwości, prowadzenie po cofnięciu uprawnień oraz niestosowanie się do orzeczonych środków karnych grozi mu kolejne 5 lat więzienia.

Jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce wsiąść do samochodu i odjechać, nie pozwól na to! Nie zgadzaj się również na podróż z pijanym kierowcą. Ponadto niezwłocznie powiadom policję, jeśli kiedykolwiek zauważysz podejrzane zachowanie kierowcy na drodze (np. jedzie „zygzakiem”, zajeżdża innym drogę itp.), które może świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu. Apelujemy, aby nikt nie pozostawał obojętny, gdy widzi nietrzeźwego kierującego. Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112, a funkcjonariusze sprawdzą każdy taki sygnał – podkreśla Aneta Izworska.

fot. ilustr. KMP w Nowym Sączu


Czytaj też:

Most w Klęczanach gotowy. Remont dobiegł końca

Reklama