Zapal światełko pamięci…

Zapal światełko pamięci…

Ewangelickie, żydowskie, łemkowskie, wojenne … Ziemia Sądecka pełna jest cmentarzy, na których spoczywają dawni mieszkańcy naszego regionu. 31 października rozpoczyna się akcja „Listopadowe Światło Pamięci”. Potrwa do 2 listopada. Jej ideą jest pozostawienie znaku pamięci na grobach zapomnianych. Może to być światełko, albo kwiat… 

– Listopadowe Światło Pamięci organizujemy od kilku lat – mówi Łukasz Połomski, założyciel Sądeckiego Sztetla. – Chcemy upamiętnić w ten sposób wszystkich, którzy przez wieki współtworzyli naszą historię i nasze miasto, a o których grobach często dzisiaj już nikt nie pamięta. A jest ich sporo na Sądecczyźnie, jest także kilka w samym Nowym Sączu. 

W tym roku, z okazji 500 lecia Reformacji organizatorzy akcji chcą zwrócić uwagę sądeczan na groby ewangelickie. W Nowym Sączu cmentarz ewangelicki znajduje się przy ul. Orkana, ewangelicy mają także swoją nekropolię w Stadłach.

– 1 i 2 listopada otwarty będzie również nowy cmentarz żydowski przy ul. Rybackiej- mówi Łukasz Połomski.

Na tej nekropolii spoczywają nie tylko Żydzi, ale także katolicy, którzy w czasie wojny zostali tam rozstrzelani. Pośród nich jest wielu bohaterów, którzy pomagali w czasie wojny Żydom i którzy za swoje poświęcenie zapłacili życiem. Światła można również zapalać na miejscu dawnego cmentarza żydowskiego przy ul. Piotra Skargi.

Organizatorzy Listopadowego Światła Pamięci apelują do sądeczan, by nie zapominali o grobach łemkowskich i nekropoliach wojennych.

fot.pixabay.com

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.