MCK Sokół: Powstanie Monografia Lachów Sądeckich

MCK Sokół: Powstanie Monografia Lachów Sądeckich

To będzie wspólne dzieło Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ i Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Monografia Lachów Sądeckich będzie pierwszym tomem popularnonaukowej serii dokumentującej kulturę ludową grup podgórskich Małopolski. Główne założenia publikacji zostały przedstawione podczas konferencji prasowej w MCK SOKÓŁ. 

Monografia Lachów Sądeckich będzie zwieńczeniem wieloletniej działalności obydwu instytucji w zakresie ochrony i animacji dziedzictwa regionu. Otworzy ją publikacja omawiająca zagadnienia z zakresu materialnej oraz niematerialnej kultury ludowej Lachów Sądeckich, regionu charakterystycznego, o odrębnej, wyrazistej, ekspansywnej kulturze, który obok Krakowiaków i Podhalan odegrał wybitną rolę w kształtowaniu i zachowaniu tradycji wiejskiej Małopolski. Będzie to pierwsze opracowanie kompleksowo ujmujące różnorakie aspekty dziedzictwa kulturowego tej grupy, przygotowane w układzie klasycznej monografii etnograficznej, z uwzględnieniem zagadnień historycznych oraz dotyczących współczesności.

– Dzisiejsze społeczeństwo obywatelskie chce wiedzieć, poszukuje informacji o swojej historii, zastanawia się nad swoją przeszłością – stwierdził etnograf, profesor Jan Święch, były dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Publikacja będzie pracą zbiorową właśnie pod redakcją profesora.

– Mieszkańcy Sądecczyzny są żywo zainteresowanie historią swojej bogatej kultury. Stąd pomysł stworzenia publikacji popularnonaukowej, by mogli ją przeczytać wszyscy zainteresowani – mówiła etnograf Maria Brylak – Załuska, w przeszłości mocno związana z Sądeckim Parkiem Etnograficznym.

Lachy Sądeckie to grupa etnograficzna, której kultura przez wieki kształtowała się na styku pasterskiej kultury karpackiej i nizinnej kultury Małopolski. Lachy są przykładem tego, jak znakomicie miejscowa ludność potrafiła stworzyć grupę o tak silnym poczuciu tożsamości, stworzyć własną kulturę. Kultura ta bardzo mocno wyróżniała się na tle kultur innych grup sądeckich. Lachy odegrały kluczową rolę w kształtowaniu kultury całej Małopolski. Do tej pory nie miała ona swojej monografii i bardzo dobrze, że w końcu ona powstanie – podkreśliła etnograf Magdalena Kroh.

W konferencji uczestniczył Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury Sokół Andrzej Zarych oraz Dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek.

Wspólna publikacja MCK Sokół i Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu będzie zwieńczeniem wieloletniej działalności obydwu instytucji w zakresie ochrony i animacji dziedzictwa regionu. Otworzy ją publikacja omawiająca zagadnienia z zakresu materialnej oraz niematerialnej kultury ludowej Lachów Sądeckich, regionu charakterystycznego, o odrębnej, wyrazistej, ekspansywnej kulturze, który obok Krakowiaków i Podhalan odegrał wybitną rolę w kształtowaniu i zachowaniu tradycji wiejskiej Małopolski. Będzie to pierwsze opracowanie kompleksowo ujmujące różnorakie aspekty dziedzictwa kulturowego tej grupy, przygotowane w układzie klasycznej monografii etnograficznej, z uwzględnieniem zagadnień historycznych oraz dotyczących współczesności.

W wydawnictwie zostaną wykorzystane materiały ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ. Przeprowadzone także zostaną szeroko zakrojone badania terenowe, obejmujące poszczególne subregiony Lachów Sądeckich, oraz kwerendy w krajowych muzeach oraz archiwach. Pozwoli to zgromadzić obszerne materiały terenowe, źródła historyczne, ilustracje i fotografie oraz opracować zabytki architektoniczne i muzealia.

Publikacja będzie mieć charakter pracy zbiorowej pod redakcją naukową zespołu specjalistów, w skład którego weszli: prof. dr Jan Święch – etnograf, specjalista z zakresu historii oraz teorii muzealnictwa etnograficznego w Polsce, były dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz związane zawodowo przez ponad 40 lat z Sądeckim Parkiem Etnograficznym etnografki – Maria Brylak-Załuska i Magdalena Kroh. Grono autorów zasilą specjaliści z różnych dziedzin, m.in. etnografowie, historycy, kulturoznawcy, dialektolodzy i etnomuzykolodzy.

Zakończenie prac oraz druk dwóch tomów monografii, pierwszego tak obszernego i kompleksowego wydawnictwa poświęconego kulturze Lachów Sądeckich, zaplanowano na rok 2024.

Agnieszka Małecka/Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Fot. Piotr Droździk

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.