Pilne! DK 75 przez Just zamknięta!

Pilne! DK 75 przez Just zamknięta!

Decyzją Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad  zamknięto drogę krajową nr 75 w miejscowości Tęgoborze. W związku z jej rozbudową i odwodnieniem osuwiska, będzie ona całkowicie zamknięta 20 sierpnia 2018 roku. 

– DK 75 na odcinku poprowadzonym przez zbocze góry św. Justa, gdzie trwają aktualnie prace jest zamknięta dla ruchu od 20 sierpnia do końca października, jeżeli będzie sucha jesień. W razie opadów uniemożliwiających prace może się przedłużyć do połowy listopada 2018 r. Zamknięcie drogi jest niezbędne ze względu na charakter wykonywanych prac. Rozbierana będzie cała konstrukcja drogi, miejscami wykopy sięgną głębokości 7 m, ponieważ trzeba jeszcze wymienić grunty pod konstrukcją drogi, by ją docelowo wzmocnić – informuje Iwona Mikrut-Purchla z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie.

Objazdy

Objazdy prowadzone są drogami powiatowymi przez Wronowice i Świdnik dla pojazdów o nacisku 8 ton na oś. Droga ta jest dłuższa od tej prowadzonej przez Just tylko o 4 km. Kierowcy cięższych pojazdów będą musieli korzystać z drogi krajowej nr 28. lub innych, stosując się do oznakowania o dopuszczalnej nośności.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie, prowadzona przebudowa ma przywrócić drogę do stanu przed uszkodzeniami, które spowodowało osuwisko oraz wzmocnić ją i zabezpieczyć od strony stoku przed napierającymi masami ziemnymi. Celem jest utrzymanie przejezdności drogi, ponieważ ruchy osuwiskowe mogą doprowadzić do całkowitego jej zniszczenia.

– W praktyce oznacza to, że trzeba rozebrać istniejącą drogę, odbudować ją i wzmocnić, zabezpieczając jednocześnie betonowymi palisadami od strony stoku. Powstanie odwodnienie drogi poprzez budowę systemów drenaży, studni i rowów odprowadzających wodę. W ramach odwodnienia drogi, oprócz drenaży zbierających wody powierzchniowe, wykonane muszą być także drenaże wiercone w skarpach i zboczu góry. Studnie odwodnieniowe mają głębokość 10 metrów i 14 metrów – informuje GDDKiA.

Fot. GDDKiA

 

Share on twitter
Share on facebook

Jesteś tegorocznym maturzystą ? Chcesz zostać prawnikiem lub chcesz poszerzyć swoje umiejętności w zakresie prawa ? Ten materiał jest dla Ciebie

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama