Wypięknieją kościoły w Nowym Sączu, Wielogłowach i w Ropie. Województwo daje na ten cel 7 milionów

Za ponad 7 milionów złotych cztery zabytkowe kościoły diecezji tarnowskiej odzyskają swój dawny blask. Stanie się tak dzięki dofinansowaniu województwa małopolskiego w związku z realizacją projektu pn. „Z architekturą przez wieki”.

Renault2

- Cieszę się, że nasze piękne świątynie dzięki wsparciu finansowemu na wykonanie prac modernizacyjnych i konserwatorskich odzyskają swój blask – mówił marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski podczas podpisania umów na plebani Bazyliki Św. Małgorzaty w Nowym Sączu. - Na ten cel przeznaczamy ponad 7 mln zł, a remonty zostaną przeprowadzone w czterech obiektach sakralnych: kościele pw. św. Michała Archanioła w Ropie, bazylice kolegiackiej pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu, kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wielogłowach i kościele pw. Marii Magdaleny w Szczucinie. Warto przypomnieć, że inwestycje muszą być rozliczone do końca 2022 roku.

- Bardzo dziękuję panu marszałkowi i wszystkim ludziom zaangażowanym w ten projekt – mówił proboszcz Bazyliki Św. Małgorzaty ks. dr Jerzy Jurkiewicz. - W ramach prac modernizacyjnych i konserwatorskich zostanie wykonany między innymi remont pokrycia i więźby dachowej, ocieplenie nawy głównej i prezbiterium, konserwacja elementów kamiennych, elewacji z tynku i cegły. Dodatkowo ściany wewnętrzne budynku zostaną pomalowane. Zaplanowano także wykonanie uziemienia instalacji odgromowej oraz konserwację polichromii. Zostaną również przeprowadzone badania archeologiczne I stratygraficzne. Wartość dofinansowania, jakie otrzymamy wynosi ponad 2,6 mln zł i oczywiście środki własne. Warto przypomnieć, że świątynia to XIV wiek, a ostatni duży remont był wykonany w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Drugim obiektem w naszym regionie, który będzie można wyremontować jest Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wielogłowach.

- To jest znakomity podarunek na święta dla naszej parafii – dodał proboszcz ks. Ryszard Mikos. - Zabytkowy kościół w Wielogłowach będzie miał wykonany remont dachu. Dodatkowo zostanie wykonana izolacja pionowa fundamentów i osuszenia ścian. Teren wokół kościoła zyska nowe chodniki. Kwota dofinansowania to 780 tys. zł. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli liczyć na wsparcie, bo prac jest wiele.

Obiekt w Ropie czeka remont dachu, wzmocnienie ścian świątyni, elewacji oraz wnętrza, ale nie tylko.
- Wykonana zostanie również konserwacja polichromii na suficie, co jest pracochłonne i kosztowne – opowiada proboszcz ks. Stanisław Porębski. - Chcemy też teren wokół kościoła nieco odświeżyć, a zaplanowany jest m.in.: remont ogrodzenia, budynku gospodarczego, dzwonnicy, słupów i rzeźb. Będzie to w zasadzie remont generalny,a właściwie ratujący kościół. Małopolska wesprze nasz projekt kwotą ponad 1,9 mln zł, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

Dotacje na prace remontowe otrzyma również parafia w Szczucinie. W ramach zaplanowanych prac zostanie przeprowadzony remont ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Zmienione zostaną posadzki, progi kamienne i schody przy drzwiach wejściowych kościoła. Teren wokół budynku również zostanie zagospodarowany – pojawią się tam nowe chodniki. Województwo Małopolskie przekaże na ten cel ponad 1,8 mln zł.

- Te 7 mln zł, które zostały przekazane, to tylko niewielka część, jaka jest niezbędna – mówi radna wojewódzka, wiceprzewodnicząca Komisji Kultury Sejmku Województwa Małopolskiego Marta Mordarska. - Jest ogrom potrzeb, a pieniądze jakie możemy przekazać to 30-40 proc. potrzeb. Mamy wiele pięknych zabytków, które należy remontować. Zarząd województwa widzi te potrzeby, a ten rok to pokazał. Mam nadzieję, że uda się jeszcze pomóc. Nasze świątynie są nie tylko miejscem kultu religijnego, ale również to jest wielkie bogactwo kulturowe.

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.