Wyjątkowy Beskid Wyspowy. Rozmowa z Urszulą Nowogórską, przewodniczącą Sejmiku Województwa Małopolskiego

Wyjątkowy Beskid Wyspowy. Rozmowa z Urszulą Nowogórską, przewodniczącą Sejmiku Województwa Małopolskiego

Dlaczego planując swój sezon narciarski warto wziąć pod uwagę Beskid Wyspowy?

Beskid Wyspowy jest wyjątkowy pod względem walorów krajobrazowych. Są tutaj piękne i zróżnicowane tereny, przyjemne dla oka oraz bardzo życzliwi, otwarci i przyjaźnie nastawieni ludzie. To wszystko sprawia, że panuje atmosfera domowego ciepła. Kto raz przyjedzie i zazna tego wszystkiego, ten wraca kolejny raz. Warto przyjechać do Laskowej, do powiatu limanowskiego i Małopolski. Samorząd Województwa Małopolskiego sporo środków, zarówno swoich jak i tych z dotacji unijnych, przeznacza na budowanie i wzmacnianie infrastruktury sportowej i cieszymy się, że również powiat limanowski się rozwija pod tym względem. Dziękuję jednostkom samorządu terytorialnego, bo dzięki współpracy z nim udało się wybudować ścieżki biegowe pod Mogielicą. Dziękuję także wójtowi gminy Laskowa, radnym i wszystkim mieszkańcom, za to, że robią wszystko, aby było bezpiecznie i pięknie. Bardzo się cieszę, że Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Narciarskiego odbywa się w gminie Laskowa, w powiecie limanowskim.

Miłośników sportów zimowych jest coraz więcej?

Zainteresowanie sportami zimowymi zwiększa się od lat i jest to wyraźnie zauważalne. Dzieje się to także dzięki programowi Urzędu Marszałkowskiego ,,Jeżdżę z głową”. Dzięki środkom przeznaczonym na ten projekt, szkoły lub samorządy zakupują sprzęt do jazdy na nartach i organizują zajęcia dla dzieci. To bardzo pożyteczne, bo czas, który dzieci mogłyby spędzać przed komputerem, czy telewizorem, spędzają na wolnym powietrzu, hartują ciało, a sport dla właściwego rozwoju jest bardzo ważny. Również narciarskie trasy biegowe, które zostały wybudowane pod Mogielicą i cała infrastruktura powoduje, że masę ludzi przyjeżdża w te strony.

Jeździć z głową to przede wszystkim bezpiecznie.

Bezpieczeństwo to jest mój konik. Na każdym kroku podkreślam, że fajnie jest odpoczywać, dobrze się bawić na świeżym powietrzu, ale pod warunkiem, że są ludzie, którzy czuwają nad naszym bezpieczeństwem i w razie potrzeby mogą służyć pomocą. Mam na myśli goprowców, strażaków, służbę zdrowia, policjantów. Tutaj klimat dla bezpieczeństwa i zdrowia jest bardzo dobry. Poprawia nam się infrastruktura drogowa, która również powoduje, że bezpiecznie się jeździ po naszym regionie.

Sporty zimowe kojarzyły się dotychczas z Alpami, Dolomitami, albo przynajmniej z Zakopanem. Laskowa może z nimi konkurować?

Oczywiście, Laskowa to nasze limanowskie Alpy. Rzeźba terenu jest dość mocno zróżnicowana i te nasze górki, wcale nie takie małe, mogą dawać posmak prawdziwie górskich klimatów, także powietrze, temperatura są takie, że moglibyśmy się porównywać.

Rozumiem, że to właśnie tutaj jeździ Pani na nartach?

W dzieciństwie jeździłam na nartach, ale miałam dość poważną kontuzję. Nie zraziła mnie jednak do  narciarstwa. Teraz sama nie jeżdżę, ale bardzo kibicuję tym wszystkim, którzy ten sport uprawiają i cieszę oko oglądając zawody, jeżdżąc na wyciągi. Można naprawdę dobrze spędzić czas nawet samemu nie jeżdżąc.

Skąd pomysły na kolejne inwestycje związane z rozbudową infrastruktury turystycznej?

To wszystko dzięki dobremu klimatowi współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego i mieszkańcami. Mieszkańcy na różnych spotkaniach, forach podpowiadają, co byłoby warte zrealizowania. Wspólne działanie gmin i powiatów z Urzędem Marszałkowskim powoduje, że dużo fajnych inwestycji jest realizowanych w regionie z korzyścią dla mieszkańców. Powstanie infrastruktury turystycznej wzbogaca gospodarkę. Mieszkańcy, którzy inwestują swoje pieniądze w gospodarstwa agroturystyczne, noclegownie, bary kawiarenki, wiele zyskują. Ta infrastruktura jest ważna zarówno dla zdrowia, jak i ludzi, którzy stwarzają sami ofertę, z którą mogą wyjść naprzeciw turystom, który z niej chcą skorzystać. Gdyby nie było potrzeb w tym zakresie, to i inwestorzy nie wychodziliby z ofertą. Ale skoro jest zainteresowanie, a teren jest przepiękny i można go wykorzystać dla zdrowia oraz odpoczynku, to czemu tego nie robić?

 CZYTAJ DALEJ [strona 4]