Wybieramy odżelaziacz wody dla domu. Sprawdź, co należy zrobić krok po kroku

Wybieramy odżelaziacz wody dla domu. Sprawdź, co należy zrobić krok po kroku

Wybieramy odżelaziacz wody

Spis treści: Najpierw badanie wody, Kontakt z ekspertem z zakresu uzdatniania wody, dobór dodatkowego urządzenia uzdatniającego

Odżelaziacz wody to z reguły niezbędne urządzenie w domu zasilanym wodą z własnej studni. W Polsce niemal każde takie ujęcie charakteryzuje się podwyższoną zawartością żelaza. Brak uzdatniania wody szybko spowodowałby pojawienie się nieestetycznych i niemożliwych do usunięcia zacieków na armaturze, wewnątrz urządzeń AGD, a w dłuższym okresie zagrażałoby to także instalacji wodnej i grzewczej. Wybierając odżelaziacz wody dla domu należy podejść do sprawy odpowiedzialnie i metodycznie. Sprawdź, jakie kroki trzeba tutaj wykonać.

Eksperci donoszą: „Bez względu na zastosowany utleniacz (H2O2, O2), produkty utleniania charakteryzowały się słabymi właściwościami sedymentacyjnymi i nawet sedymentacja w czasie 8 godz. nie zapewniła skutecznego usunięcia z wody związków żelaza, głównie Fe(III). Wykazano, że podczas sedymentacji usuwane były tylko nieorganiczne połączenia żelaza, a w wodzie pozostawały barwne koloidalne i rozpuszczone frakcje żelaza stabilizowane przez substancje organiczne.” Źródło: https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.baztech-article-BPOK-0018-0001

Najpierw badanie wody

Nie ma mowy o poprawnym dobraniu odżelaziacza, jeśli nie znamy szczegółowych parametrów fizykochemicznych wody. Pierwszym krokiem jest zatem oddanie próbki wody z przydomowej studni do badania – można je zlecić np. w lokalnej stacji sanepidu.

W badaniu zostanie określona m.in. zawartość żelaza, co z kolei jest podstawą do dobrania odpowiedniego odżelaziacza. Nie chodzi tutaj o jego rodzaj (automatyczny czy klasyczny), ale o zastosowane w nim złoże.

Kontakt z ekspertem z zakresu uzdatniania wody

Mając badania wody można już przekazać je specjaliście, który na ich podstawie zaproponuje taki odżelaziacz, który z pewnością poradzi sobie z usuwaniem nadmiarowej ilości żelaza. Może to być np. odżelaziacz ze wstępnym napowietrzaniem i złożem kwarcowym (bardzo tani w eksploatacji), jak i odżelaziacz automatyczny, ze złożem jonowymiennym (niemal całkowicie bezobsługowy) – a to tylko jedne z dostępnych opcji.

Specjalista nie kieruje się jednak tylko wynikami badania wody. Musi również uwzględnić specyfikę danej instalacji, na przykład to, czy woda studzienna jest magazynowana w zbiorniku przeponowym czy ocynkowanym, czy popłuczyny z regeneracji złoża mają być wyprowadzane do kanalizacji, szamba czy prosto na ogród itd. Wszystko to będzie mieć wpływ nie tylko na skuteczność pracy odżelaziacza, ale również na koszty jego użytkowania.

Sugestie specjalisty:

„Wybór odżelaziacza wody do domu, gospodarstwa rolnego czy przedsiębiorstwa wymaga znajomości i zrozumienia skomplikowanych procesów chemicznych, dokładnej analizy składu wody oraz specyfiki danej instalacji – w tym jej poszczególnych elementów (pompa, wydajność studni, rodzaj zbiornika hydroforowego). Bardzo łatwo jest popełnić błąd, który będzie skutkować niską sprawnością odżelaziacza i tym samym niedostateczną skutecznością uzdatniania wody.” Źródło: https://sklep-hydros.pl/41-odzelaziacze-wody

Dobór dodatkowego urządzenia uzdatniającego

Sam odżelaziacz to często za mało, aby zapewnić sobie rzeczywiście dobrej jakości wodę w domu. Standardowym problemem w wodzie studziennej jest również jej nieprzyjemny smak i aromat (tutaj przydałby się filtr węglowy), a przede wszystkim wysoki poziom twardości. W tym ostatnim przypadku rekomendowanym rozwiązaniem jest instalacja centralnego zmiękczacza wody.

Rada

Przestrzegamy natomiast przed filtrami typu „3w1”, które w rzeczywistości są zmiękczaczami mającymi radzić sobie również z usuwaniem żelaza i manganu. W praktyce takie urządzenia się nie sprawdzają (szczególnie przy silnie zażelazionej wodzie), a przy tym są dość drogie w użytkowaniu i serwisie.

Tak wybrany odżelaziacz wody z pewnością poradzi sobie z usuwaniem nadmiaru żelaza, a ewentualny dodatkowy filtr zadba o odpowiednią twardość wody, dzięki czemu będzie ona bezpieczna dla instalacji i podłączonych do niej urządzeń.

Uwaga eksperta:

„Pomimo tego, że odżelazianie wody przy pomocy zmiękczacza jest możliwe, to i tak „zgodnie ze sztuką” powinno się stosować dwa osobne filtry. Gwarantuje to najwyższą skuteczność uzdatniania, a przy tym chroni przed bardzo prawdopodobnymi problemami użytkowymi. Jakimi? Przede wszystkim mamy na myśli sukcesywne obniżanie skuteczności pracy zmiękczacza, który na początku pracuje wzorowo, ale z czasem zaczynamy obserwować zarówno wzrost twardości wody, jak i poziomu żelaza oraz manganu.” Źródło: https://hydroportal.pl/odzelaziacze-wody,ac296/czy-zmiekczacz-wody-moze-byc-jednoczesnie-odzelaziaczem,10537

Pamiętaj również, że trzeba regularnie kontrolować poprawność działania odżelaziacza, co można robić przy pomocy prostych testerów akwarystycznych. Jeśli tylko zauważysz pogorszenie skuteczności odżelaziacza, to skontaktuj się z ekspertem, który podpowie, co należy zrobić w takiej sytuacji – być może wystarczy solidny serwis urządzenia czy wydłużenie regeneracji, choć w grę może również wchodzić wymiana złoża, zwłaszcza po kilku latach uzdatniania silnie zażelazionej wody.

Artykuł partnera

Reklama