Wstrząsający komiks o piekle obozu

Wstrząsający komiks o piekle obozu

Gestapo aresztowało Francine R. i jej siostrę 6 kwietnia 1944 roku. Powodem zatrzymania była przynależność ich brata Joannèsa do ruchu oporu. Obie kobiety przesłuchiwano i przetrzymywano w kilku więzieniach na terenie Francji. W końcu przetransportowano je do obozu Ravensbrück. Po kilku tygodniach siostry rozdzielono. Francine trafiła do jednej z fabryk broni zarządzanych przez koncern Reichswerke Hermann Göring, a jej siostra Marie-Louise, do obozu pracy w Hanoverze.

Francine przeżyła koszmar. Bito ją i poniżano od momentu aresztowania przez Gestapo. Była transportowana bydlęcymi wagonami, szczuta psami i zmuszana do katorżniczej pracy – m.in. rozbierała zwłoki więźniów. Upokarzano ją podobnie jak setki tysiące innych. W swojej relacji opowiadała o eksperymentach medycznych w obozie i próbach buntu przeciwko sprawcom. Nigdy nie straciła nadziei, że wyjdzie z tego piekła żywa.

O swoich obozowych przeżyciach Francine opowiedziała krewnemu Borisowi Golzio. Autor bardzo długo nie wiedział, co zrobić z tym wstrząsającym świadectwem.

W końcu zdecydował się stworzyć powieść graficzną opartą na rozmowach z byłą więźniarką. Każde słowo w komiksie pochodzi z opowieści Francine. Golzio starał się oddać jej dosadny sposób mówienia, powtórzenia i wahnięcia w głosie. Wszystko po to, aby zbliżyć się do prawdy ukrytej w słowach kobiety.

Boris Bolzio, Kroniki Francine R., Wyd. Marginesy

Weszliśmy w dziesiąty rok działalności „Dobrego Tygodnika Sądeckiego” i Wydawnictwa Dobre. Z tej okazji przez dwanaście najbliższych miesięcy na naszych Czytelników czeka szereg niespodzianek.

W tym tygodniu mamy dla Państwa do rozdania cztery egzemplarze niezwykłego komiksu. Zainteresowanych prosimy o maila na adres: [email protected] z tematem: Kroniki. Szczęśliwców poinformujemy mailem zwrotnym o sposobie odbioru książek. Na zgłoszenia czekamy do soboty 12 października.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

WAŻNE !

100 mln zł na inwestycje drogowe w Małopolsce

FOR HEROES [ZWIASTUN]. Premiera w MCK SOKÓŁ już 6 października

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama