Wracają rygory w 19 powiatach. Dotyczy to też Sądecczyzny!

Jak poinformował dziś podczas konferencji prasowej Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, zidentyfikowano 19 powiatów, w których wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. W powiatach tych znów wprowadzone zostaną dwa rodzaje obostrzeń. Wraca między innymi obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych, czy ograniczenie liczby uczestników wesel do 50 osób.

Poszczególne powiaty oznaczono kolorami pod względem wzrostu liczby zakażeń. Przeważająca część Polski ma kolor zielony, jednak są też powiaty żółte i czerwone. W nich znów zwiększony zostanie rygor sanitarny.

W 9 czerwonych powiatach wraca obowiązek zakrywania nosa i ust wszędzie w przestrzeni publicznej. W grupie tej jest Nowy Sącz i powiat nowosądecki, a także powiaty: ostrzeszowski, wieluński, pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Ruda Śląska i Rybnik.

Ponadto liczba osób w komunikacji zbiorowej będzie ograniczona do 50% miejsc siedzących, a w weselach będzie mogło uczestniczyć do 50 osób. Ponownie zamknięte zostaną takie miejsca jak siłownie.

,,Żółte” powiaty to: wieruszowski, jarosławski, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski, a także Jastrzębie Zdrój, Żory i Przemyśl. W nich również powróci część ograniczeń, jednak obostrzenia będą łagodniejsze niż w czerwonych punktach mapy.

Nowe zasady będą obowiązywać już od najbliższej soboty (8 sierpnia 2020 r.).

To dobra decyzja – komentuje starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – W sytuacji, gdy wzrost zachorowań jest duży, należy wprowadzać takie obostrzenia. Miejmy nadzieję, że po kilku tygodniach sytuacja wróci do normy. Mowa jest między innymi o zmniejszeniu liczby osób na weselach i rejestracji gości – to w przypadku zakażenia pozwoli służbom sanitarnym na szybsze dotarcie do osób mających kontakt z zakażonym. Najważniejsze jest jednak abyśmy sami przestrzegali podstawowych zaleceń sanitarnych. Apeluję o to do mieszkańców Powiatu i turystów, którzy licznie przebywają na Sądecczyznę. Proszę, aby nosić maseczki i rękawiczki. Zachęcam do częstego mycia rąk i dezynfekowania ich. Starajmy się również ograniczać przebywanie w miejscach, gdzie jest dużo osób i nie można zachować dwumetrowej odległości.

Prócz obowiązku  noszenia maseczek na twarzy także w przestrzeni publicznej, ograniczeń dotyczących liczby osób mogących uczestniczyć w weselach, obowiązku rejestracji wesel, wprowadzone zostały też zakazy organizacji targów i wydarzeń kulturalnych. Zamknięte będą kina i sanatoria, a wydarzenia sportowe odbywać się będą bez udziału kibiców.

Apeluję do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń. Otrząśnijmy się z beztroski – mówił dzisiaj podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia będzie poddawana bieżącej analizie i będzie się zmieniać. Będzie modyfikowana dwa razy w tygodniu.

Dzisiaj na terenie Powiatu Nowosądeckiego i miasta Nowy Sącz jest 778 zakażonych koronawirusem (powiat – 621, miasto – 175). Ponadto, 5145 osób jest na kwarantannie z polecenia Sanepidu (powiat – 4183, miasto – 962), 164 osób na tzw. kwarantannie granicznej (powiat – 87, miasto – 77), a 70 podlega nadzorowi epidemiologicznemu (powiat – 49, miasto – 21).

 

Nowy Sącz i powiat nowosądecki czerwoną strefą – konferencja prasowa

ℹ️🎦Podczas dzisiejszej konferencji prasowej poinformowałem o aktualnej sytuacji epidemiologicznej na terenie Miasta Nowego Sącza. 🎦ℹ️😷Odniosłem się także do wprowadzenia dodatkowych obostrzeń na terenie Miasta i Powiatu. 😷➡️Forum Mieszkańców Nowy Sącz: https://www.facebook.com/groups/nowy.sacz.ogloszenia/?source_id=195761587278605#czasnanowysacz

Opublikowany przez Prezydent Ludomir Handzel Czwartek, 6 sierpnia 2020

fot. Twitter – Ministerstwo Zdrowia

 

KORONAWIRUS RAPORT – 6 sierpnia. Kolejni ozdrowieńcy w subregionie sądeckim

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.