Wracają dodatkowe zasiłki opiekuńcze dla rodziców

Wracają dodatkowe zasiłki opiekuńcze dla rodziców

Od 9 listopada wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Można się o niego starać w kilku przypadkach, m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Wsparcie finansowe przyznawane jest za okres od 9-29 listopada. 

Jak wyjaśnia Anna Szaniawska – regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku, gdy te placówki nie mogą zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego działania w czasie epidemii. Chodzi np. o sytuację, gdy część dzieci uczy się stacjonarnie, a część zdalnie.

– Wsparcie przeznaczone jest zarówno za opiekę nad dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 roku życia, które mają orzeczenie o niepełnosprawności oraz do 18 r.ż. jeśli mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Dodatkowo otrzymać go mogą rodzice osób do 24 roku życia, o ile mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – wyjaśnia Anna Szaniawska.

Co więcej, wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy można także złożyć w przypadku, gdy niania nie może opiekować się dzieckiem z powodu COVID-19 lub kiedy opiekun dzienny nie może pełnić tej opieki.

Również rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych mogą ubiegać się o zasiłek, jeżeli placówki, np. ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, ośrodki wsparcia, warsztaty terapii zajęciowej lub inne dziennego pobytu, zostały zamknięte z powodu epidemii koronawirusa. Warunkiem jest to, że rodzice musieli zrezygnować z pracy, aby zająć się osobą z niepełnosprawnością.

– Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki dorosłej osobie niepełnosprawnej, np. ze względu na ograniczoną liczbę podopiecznych. Co ważne, rodzic nabywa prawo do zasiłku opiekuńczego bez okresu wyczekiwania, jeśli jest objęty ubezpieczeniem chorobowym (np. na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, działalności gospodarczej) – wyjaśnia przedstawicielka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Co zrobić aby otrzymać zasiłek?

Jak informuje Anna Szaniawska, aby otrzymać świadczenie wystarczy złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Jest ono jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

– Natomiast osoby, które prowadzą działalność składają oświadczenie w ZUS, mogą to zrobić przez Internet – na Platformie Usług Elektronicznych. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach – dodaje rzeczniczka krakowskiego oddziału ZUS.

Jednak jak zastrzega, świadczenie nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego).

– Zasiłku nie otrzymają również rodzice, którzy pomimo otwarcia placówki podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu – wyjaśnia Anna Szaniawska.

Źródło: ZUS/
Fot. pixabay. com

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.