Wraca temat odbudowy zamku według planów z 1768 roku

Wraca temat odbudowy zamku według planów z 1768 roku

Na podstawie dokumentacji przedrozbiorowej z 1768 roku stworzono wizualizację sądeckiego zamku z okresu jego świetności. Efekty pracy grafików stały się pretekstem, aby znów powrócić do próby znalezienia odpowiedzi na pytanie: co począć z ruinami  warowni wzniesionej nad Dunajcem przez króla Kazimierza Wielkiego. Próbować odbudować, czy zabezpieczyć przed niszczącym działaniem czasu i zostawić resztki budowli w ich obecnym kształcie? Dostępną dokumentację oraz projekty według których mogłaby odbywać się  ewentualna rekonstrukcja przedstawił dziś Jarosław Suwała, prezes Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego. 

-Ten zamek to nasza chluba i duma. Dlatego kilka miesięcy temu poprosiłem prezesa SAAR, aby zajął się tematem i sprawdził jakie są dostępne informacje i dokumenty oraz jakie są możliwości. Do tej pory nie została przeprowadzona kwerenda, która dałaby bazę do rozmów o możliwościach odbudowy zamku królewskiego – mówił prezydent Ludomir Handzel.

Władze miasta deklarują, że zapłacą za dokumentację niezbędną do dalszych rozważań i pokryją część kosztów prac archeologicznych. Chodzi o około 57 tys. zł.

Później przyjdzie czas na wytyczenie planu dalszych działań, przede wszystkim na decyzję czy jest sens i czy są możliwości, aby na na bazie ruin odtworzyć budowlę użytkową.

 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

WAŻNE !

Najlepszy kierowca Małopolski 2022. Kto został zwycięzcą?

FOR HEROES [ZWIASTUN]. Premiera w MCK SOKÓŁ już 6 października

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama