Wojciech Jaxa Bobowski w służbie sułtańskiej

Wojciech Jaxa Bobowski w służbie sułtańskiej

„Urodzony jako Polak, po wyjątkowo twórczym życiu, umarł jako obywatel świata. Czas wielkich wojen religijnych, w którym przyszło mu żyć, sprawił, że jego wyznanie wiary nie opierało się na jednej tylko religii i kulturze. Wymyka się on jakimkolwiek klasyfikacjom i podporządkowaniom:

  • nie (tylko) Polak,
  • nie (tylko) Turek,
  • nie (tylko) chrześcijanin,
  • nie (tylko) muzułmanin”.

O kim mowa? O Ali Ufce (zwanym też: Ali Bey, Ali Ufki Bey, Santuri Ali Ufki, Santuri Albert Bobowski, Albertus Bobovius, Alberto Bobowio Leopolitano, Alberto Bobovio), czyli Wojciechu Jaxa Bobowskim, urodzonym w Bobowej w 1610 r. muzyku, kompozytorze, poecie, malarzu, dragomanie, tj. dyplomacie  pełniącym funkcję tłumacza w służbie sułtańskiej.

Jak wynika z dostępnych źródeł, wczesną młodość spędził we Lwowie, gdzie ukończył szkołę organistów i podjął pracę w tamtejszych kościołach. Był wyznania protestanckiego. W owym czasie, a więc w pierwszej połowie XVII w., województwo rusińskie ze stolicą we Lwowie było obszarem częstych najazdów Tatarów krymskich. Podczas jednego z nich, najprawdopodobniej w roku 1624 lub 1630, Wojciech został wzięty w jasyr i sprzedany w Stambule Turkom.

Jakie były jego dalsze losy i dokonania, przeczytasz w I tomie „Zeszytów Bobowskich”.

Możesz je kupić TERAZ za posrednictwem ALLEGRO

lub osobiście – w naszej redakcji.

Zapraszamy!

 

 

Reklama