Woda zdewastowała szlaki turystyczne. Góry… częściowo zamknięte

Intensywne opady deszczu spowodowały wiele zniszczeń na szlakach Gorców, Pienin i Tatr. W Parkach Narodowych zamknięto szlaki, których przemierzanie może być dla turystów niebezpieczne. Wymienione poniżej trasy są niekiedy wręcz niemożliwe do przejścia.

Najwięcej zniszczeń jest w Tatrzańskim Parku Narodowym. Woda porwała między innymi mostek na bardzo popularnym szlaku Doliną Roztoki do Doliny Pięciu Stawów Polskich. W to piękne miejsce można dostać się na razie wyłącznie niebieskim szlakiem przez Świstowkę.

Wszystkie szlaki w Tatrach są mokre, śliskie, błotniste. Stan wód w potokach nadal jest podwyższony.
Dyrekcja TPN zamknęła następujące szlaki:
  • szlak z Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich
  • szlak z Brzezin do Murowańca
  • szlak z Rusinowej Polany na Polanę pod Wołoszynem
  • szlak z Wodogrzmotów Mickiewicza na Psią Trawkę i dalej na Cyrhlę.
  • szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku.

Zamknięta jest także Droga Oswalda Balzera z Zakopanego do Palenicy Białczańskiej (parking na Morskie Oko) na odcinku od skrętu na Murzasichle do ronda na Wierch Porońcu. Wytyczono objazd przez Bukowinę Tatrzańską.

Na poniższych szlakach nie znajdziecie oznaczenia “zamknięte”, ale jeśli wybierzecie się tam na wycieczkę, należy spodziewać się, że wiele miejsc będzie zalanych wodą.

  • Wąwóz Kraków w Dolinie Kościeliskiej
  • szlak nad Czarny Staw pod Rysami
  • szlak z Małej Łąki na Przełęcz Kondracką i na Przysłop Miętusi
  • szlak z Murowańca na Rówień Waksmundzką.

Niektóre szlaki są zniszczone przez wodę, ale do przejścia. Takie utrudnienia napotkać można m.in. w Dolinie Starorobociańskiej, Iwaniackiej, Lejowej.

W Pieninach przez kilka dni nie będzie można skorzystać ze spływu przełomem Dunajca. Trzeba poczekać aż opadnie poziom wody w korycie rzeki.

Dyrekcja Gorczańskiego Parku Narodowego zdecydowała o czasowym zamknięciu wszystkich szlaków w Dolinie Kamienicy.

zdjęcie: TPN

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.