Właśnie trwają uroczystości 100. urodzin Jana Brzeskiego z Rytra – legendy za życia (zdjęcia, filmy)

Właśnie trwają uroczystości 100. urodzin Jana Brzeskiego z Rytra – legendy za życia (zdjęcia, filmy)

Jan Brzeski, Rytro, 100 urodziny

Trwają uroczystości 100. urodziny Jana Brzeskiego z Rytra – ostatniego żyjącego żołnierza 1.Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. O godzinie 11:00 odbyła się Msza Święta w intencji Jubilata. W tej chwili trwa dalsza część obchodów, która ma miejsce w ryterskiej Willi Poprad. Na miejscu jest mnóstwo zaproszonych gości.

W lutym zeszłego roku Jan Brzeski był jednym z bohaterów wydania gazety Dobrego Tygodnika Sądeckiego. Opublikowany wówczas artykuł cały czas można przeczytać w elektronicznej wersji wydania – TUTAJ

Jan Brzeski wychował 13 dzieci (11 synów i 2 córki). Urodził się w 1923 roku w Rytrze, gdzie mieszka do dzisiaj. Jego dziadek walczył w Powstaniu Styczniowym a tata był założycielem i prezesem ryterskiego Towarzystwa Strzeleckiego.

W momencie wybuchu II wojny światowej Jan Brzeski miał 16 lat. W 1940 roku razem ze starszym bratem Wincentym przemieścili się pieszo na Węgry i dalej przez Jugosławię aż po Francję. Tam tworzyło się polskie wojsko. Wcześniej przeszedł szkolenie w oddziale armii francuskiej (oddział ciężkich karabinów maszynowych).

Wstąpił do 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich. Żołnierze zostali w późniejszym czasie włączeni do 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Dzisiejszy Jubilat otrzymał przydział do 24. Pułku Ułanów. Brał udział między innymi w wyzwoleniu belgijskiego Tielt oraz Bredy (Holandia). Zakres jego działań, czynów i przeżyć to historia na miarę dużego rozmiarów utworu literackiego.

Do Polski wrócił razem z bratem w 1947 roku. W 2020 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Poniżej galeria zdjęć oraz filmy z dzisiejszej uroczystości.

Foto/Video: Aleksandra Brzeska-Tofilska

Share on twitter
Share on facebook